Inspektorat Uzbrojenia o zamówieniu Rosomaków-S

Transporter opancerzony do transportu obsług rakietowych zestawów przeciwpancernych Spike LR Rosomak-S. W Wojsku Polskim służy obecnie 27 takich pojazdów, a MON zamierza kupić kolejnych 60. Fot./Andrzej Kiński

Inspektorat Uzbrojenia przedstawił kilka dodatkowych szczegółów dotyczących planowanego zakupu transporterów opancerzonych do transportu obsług rakietowych zestawów przeciwpancernych Spike LR Rosomak-S.

Mowa o zamówieniu, które zapowiedział minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Zgodnie z upublicznionymi informacjami, zaproszenie do negocjacji wystosowano do firmy Rosomak z Siemianowic Śląskich 28 kwietnia.

Czytaj także: Minister Błaszczak ogłasza kolejne plany zakupów dla Wojska Polskiego

Inspektorat Uzbrojenia potwierdził wcześniejsze, nieoficjalne wówczas, informacje. Nowe Rosomaki-S powstaną poprzez przebudowę transporterów bazowych, które zostaną wydzielone wykonawcy z zasobów Sił Zbrojnych RP.

Zastosowanie procedury negocjacji z wybranym podmiotem ‒ firmą Rosomak ‒ wynika z faktu, że jest to jedyna firma zdolna zrealizować powyższe zamówienie. Siemianowicka firma jest wyłącznym podmiotem w Polsce dysponującym prawami do produkcji, modyfikacji i modernizacji pojazdów. Oznacza to, że tylko ona może wykonać zabudowę będącą przedmiotem zamówienia.

Zgodnie z deklaracją, mowa o zamówieniu 60 pojazdach. Co ciekawe, w upublicznionym dokumencie całkowita wartość zamówienia określono na kwotę 1 zł netto. Jest to celowy zabieg. Faktyczną wartość zamówienia poznamy dopiero w momencie podpisania umowy.

Czytaj także: Szczegóły zamówienia trzeciej partii moździerzy Rak

Przebudowa Rosomaków do wersji Rosomak-S to nie jedyne zlecenie dla firmy Rosomak, o którym dowiedzieliśmy się w ostatnich dniach. 6 maja 4. Regionalna Baza Logistyczna z Wrocławia poinformowała o podpisaniu z Rosomakiem umowy na realizację usługi napraw awaryjnych systemów wieżowych HITFIST-30P i obrotnic do uzbrojenia strzeleckiego zainstalowanych na kbwp i transporterach rodziny Rosomak. Kontrakt ma wartość 19,5 mln zł netto. Umowę podpisano 7 kwietnia.

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Włosi nie rezygnują z F-35

Rząd Republiki Włoskiej podjął decyzję o pozostaniu w programie dalszego rozwoju samolotów Lockheed Martin ...

Ameryka sprzeda Polsce supermyśliwce

Najnowsze amerykańskie wielozadaniowe samoloty 5 generacji F-35 w naszym zasięgu? Wszystko wskazuje na to, ...

Zbrojeniówka ucieka przed kryzysem

Największe polskie fabryki broni wprowadziły nadzwyczajne procedury sanitarne aby utrzymać planową produkcję. Na razie ...