Inicjatywa ma jeden cel. Integrację opracowanego przez amerykańską spółkę napędu z projektem pojazdu hipersonicznego stworzonego przez Australijczyków.

Plan prezentuje się następująco. Na mocy podpisanego porozumienia Kratos zobowiązał się zakupić 20 sztuk pojazdów Hypersonix DART AE, jak tylko Australijczycy dokończą pracę nad projektem i będą w stanie zaoferować gotowy i przetestowany produkt, a także zintegrowanie go z własną linią silników Zeus.

- Zawiązane partnerstwo pozwoli firmom Kratos i Hypersonix na zdobycie palmy pierwszeństwa na amerykańskim rynku oferując nowe zdolności na rozwijającym się rynku hipersonicznym - stwierdził cytowany w komunikacie Dave Carter, prezes Kratos.

Zawiązane porozumienie wpisuje się w obecny trend wzmacniania współpracy pomiędzy amerykańskimi, australijskimi, a także Brytyjskimi spółkami przemysłu obronnego. Jest to podyktowane czynnikami politycznymi, jakim było zawiązanie porozumienia AUKUS. Porozumienie, znane przede wszystkim z ogromnego kontraktu na okręty podwodne dla Australii, wchodzi obecnie w nową fazę i dlatego obecnie coraz częściej obserwujemy nowe inicjatywy nie związane ze wspomnianym kontraktem. Rozwój broni hipersonicznej to jeden z priorytetów wymienionych krajów. Nie ma się więc co dziwić, że coraz więcej spółek przyłącza się do tego wyścigu.