Korporacja Lockheed Martin poinformowała o przeprowadzeniu udanej próby w ramach badań kwalifikacyjnych kierowanego pocisku ER GMLRS, która odbyła się na poligonie White Sands Missile Range (WSMR) w stanie Nowy Meksyk.

Zgodnie z upublicznionym komunikatem, pocisk został odpalony z polowej wyrzutni rakietowej M142 HIMARS, należącej do US Army, i pokonał odległość 59 km. Jak stwierdził producent, była to próba lotu krótkiego zasięgu, jej celem nie było uzyskanie maksymalnej odległości. Docelowo pociski w wersji ER mają osiągać cele oddalone nawet o ok. 150 km od miejsca startu. Zapoczątkowanie prób kwalifikacyjnych otwiera drogę do zamówień seryjnych, które mogą zostać złożone (w postaci partii wstępnych) w przyszłym roku. Obecnie, poza Siłami Zbrojnymi Stanów Zjednoczonych, jedynie Finlandia uzyskała zgodę na zakup pocisków ER GMLRS poprzez procedurę Foreign Military Sales.

Dotychczas korporacja Lockheed Martin dostarczyła odbiorcom na świecie ponad 60 000 pocisków kierowanych GMLRS, a kolejnych 9000 jest zamówionych. W ostatnich tygodniach są powszechnie używane w wojnie na Ukrainie, która w ramach amerykańskiego programu pomocy wojskowej odebrała dotąd przynajmniej 16 wyrzutni M142 HIMARS. Dodatkowo ponad 10 gąsienicowych M270 MLRS przekazały Wielka Brytania i Republika Federalna Niemiec. W ramach kolejnych pakietów pomocowych Departament Obrony Stanów Zjednoczonych dostarcza nowe partie amunicji do tych systemów rakietowych, które są jednymi z kluczowych typów uzbrojenia ofensywnego Sił Zbrojnych Ukrainy w obecnych działaniach zaczepnych.