Rosja straszy nowymi projektami okrętów podwodnych

Na zakończonym 21 sierpnia Międzynarodowym Forum Wojskowo-Technicznym Armija-2022, które odbywało się w Parku „Patriot" w Kubince pod Moskwą, Centralne Biuro Konstrukcyjne Techniki Morskiej „Rubin" zaprezentowało premierowo modele koncepcyjnych okrętów podwodnych.

Publikacja: 22.08.2022 14:12

Wizja arktycznego strategicznego okrętu podwodnego z napędem jądrowym Arktur.

Wizja arktycznego strategicznego okrętu podwodnego z napędem jądrowym Arktur.

Foto: CKB MT „Rubin"

Centralne Biuro Konstrukcyjne Techniki Morskiej „Rubin" (Centralnoje konstruktorskoje biuro morskoj tiechniki, CKB MT), mające siedzibę w Sankt Petersburgu, od kilkudziesięciu lat zajmuje się projektowaniem okrętów podwodnych z napędem jądrowym i konwencjonalnych różnych klas. To najbardziej doświadczona w tym obszarze placówka w Federacji Rosyjskiej.

W trakcie tegorocznej „Armii" CKB MT „Rubin" pokazało po raz pierwszy publicznie model arktycznego strategicznego okrętu podwodnego z napędem jądrowym o kryptonimie Arkturus (najjaśniejsza gwiazda w gwiazdozbiorze Wolarza). Projekt koncepcyjny Arkturus zakłada zastosowanie nowych rozwiązań konstrukcyjnych, mających na celu utrudnienie wykrycia jednostki przy użyciu aktywnych i pasywnych systemów sonarowych. W pierwszym przypadku zmniejszenie siły odbitego sygnału sondującego systemu hydrolokacyjnego ma wynikać z kształtu kadłuba lekkiego, który w przekroju poprzecznym przypomina oszlifowany kamień szlachetny - ma ostre załamania pod odpowiednimi kątami. Ponadto będzie on osłonięty „pokryciem aktywnym", choć nie wiadomo, co kryje się pod tym terminem. Rosjanie byli pionierami użycia pokryć anechoicznych (antyakustycznych), osłabiających siłę impulsu sonaru.

Pozostało 80% artykułu

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego