Reklama
Rozwiń

Patrick Blackett. Nowy okręt doświadczalny Royal Navy

Brytyjska Królewska Marynarka Wojenna wcieliła nowy okręt doświadczalny, który ma wspierać próby najnowszych rozwiązań i systemów autonomicznych.

Publikacja: 01.08.2022 18:36

Okręt doświadczalny XV Patrick Blackett zasilił Royal Navy i posłuży m.in. do prób nowych systemów b

Okręt doświadczalny XV Patrick Blackett zasilił Royal Navy i posłuży m.in. do prób nowych systemów bezzałogowych oraz sztucznej inteligencji.

Foto: Royal Navy

Będzie on wykorzystywany przez ekspertów Royal Navy ds. eksperymentów i innowacji NavyX. NavyX to zespół utworzony przez wojskowych, inżynierów i innych specjalistów branż mających zastosowanie w obronności, którego zadaniem jest poszukiwanie i testowanie nowych systemów bezzałogowych w celu ich integracji w Królewskiej Marynarce Wojennej.

Nowy okręt nosi imię byłego marynarza Royal Navy i laureata Nagrody Nobla Patricka Blacketta (1897-1974). NavyX wybrał taką nazwę, aby uhonorować brytyjskiego fizyka, który zdobył nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki w 1948 roku. Służył w Royal Navy w I wojnie światowej (rozpoczął służbę jako zwykły marynarz, a opuścił ją w 1914 r. w stopniu porucznika) i wniósł duży wkład w II wojnę światową doradzając w zakresie strategii wojskowej i rozwijając badania operacyjne - został mianowany pierwszym dyrektorem Admiralicji ds. badań operacyjnych.

Okręt mierzy 42 m i ma wyporność 270 ton. Jednostka bazuje na statku serii 4008 Fast Crew Supply, opracowanym i zbudowanym przez Damen Group, który został zakupiony, przystosowany do użytku w Royal Navy i dostarczony w ciągu 12 miesięcy. Damen wygrał kontrakt na okręt testowy, który może osiągać prędkość 20 węzłów i został zmodyfikowany do wspierania operacji NavyX.

Dzięki XV (eXperimental Vessel) Patrick Blackett (X01), NavyX będzie w stanie przeprowadzić więcej prób na morzu. Jednostka umożliwi testy bez konieczności angażowania innych okrętów Royal Navy, z których wiele jest oddelegowanych do działań na stałe poza wodami Wielkiej Brytanii. Będzie również oferował szansę na bliższą współpracę z partnerami z przemysłu i środowisk akademickich.

Okręt, z pięcioosobową załogą Royal Navy, oferuje funkcjonalność „plug and play", aby wspierać nową koncepcję PODS (Persistently Operationally Deployed Systems) marynarki wojennej, co oznacza, że może być dostosowany do konkretnych prób lub eksperymentów, w tym testowania bezzałogowców i pojazdów autonomicznych oraz podejmowania decyzji przez sztuczną inteligencję.

Na pokładzie roboczym ma również miejsca do ustawiania kontenerów, dzięki czemu będzie można zaokrętować szereg ładunków użytecznych, oferując elastyczne i nowoczesne podejście do testów.

W przyszłości XV Patrick Blackett będzie brał udział w ćwiczeniach Royal Navy i NATO, z możliwością jego modernizacji do użycia w trybie autonomicznym.

Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku