Rosjanie zwiększają moce produkcyjne bezzałogowców Suchoj S-70 Ochotnik

Rosyjska agencja informacyjna TASS poinformowała o planowanej rozbudowie zakładów lotniczych w Nowosybirsku.

Publikacja: 21.02.2022 13:48

Pierwszy egzemplarz bezzałogowca S-70 przeznaczony do badań w locie.

Pierwszy egzemplarz bezzałogowca S-70 przeznaczony do badań w locie.

Foto: NAZ

Wieloletnia inwestycja wiąże się z rozpoczęciem w fabryce seryjnej produkcji bezzałogowych uderzeniowych systemów powietrznych Suchoj S-70 Ochotnik.

TASS powołuje się na informacje uzyskane od anonimowych przedstawicieli „organów władzy", bez precyzowania, czy chodzi o administrację centralną czy regionalną. Jednocześnie agencja dodaje, że nie uzyskała żadnego komentarza ze strony przemysłu. Gwoli wyjaśnienia, zakłady lotnicze w Nowosybirsku, czyli Nowosibirskij awiacyonnyj zawod (NAZ) im. W. P. Czkałowa, należą do spółki Suchoj (74,5 proc.) i Zjednoczonej Korporacji Lotniczej (reszta udziałów), czyli OAK (Objedinionnaja awiastroitielnaja korporacyja), która swoją droga jest większościowym udziałowcem Suchoja (ponad 57 proc. udziałów).

Stanowiska montażowe płatowców S-70 pokazane przy okazji wizyty w NAZ wicemin. Kriworuczki w grudniu

Stanowiska montażowe płatowców S-70 pokazane przy okazji wizyty w NAZ wicemin. Kriworuczki w grudniu ub.r.

Wiesti Nowosibirsk/GTRK Nowosibirsk

TASS podaje, że modernizacja zakładów w Nowosybirsku rozpocznie się w tym roku i potrwa pięć lat. W tym czasie powstanie nowa hala produkcyjna, w której będzie umieszczona linia montażu bezzałogowców S-70. Nakłady na to wyniosą 2,5 mld rubli (ok. 29 mln euro). Poza tym NAZ zwiększy 1,5-krotnie zatrudnienie. TASS przypomina słowa wiceministra obrony Federacji Rosyjskiej Aleksieja Kriworuczki, który przy okazji oficjalnej prezentacji drugiego prototypu S-70 w tzw. docelowej konfiguracji w grudniu 2021 r. zapowiedział, że umowa na seryjną produkcję tego bezzałogowca będzie wynegocjowana i podpisana w ciągu najbliższych sześciu miesięcy.

Obecnie NAZ kończy jeszcze poprzednią fazę modernizacji, zaplanowaną na lata 2020–2022 (miała zakończyć się w styczniu). W jej ramach modernizowano m.in. wydziały produkcyjne i różne zakładowe instalacje. W zależności od doniesień mediów te prace także pochłonęły ok. 1,5–2 mld rubli. W ich rezultacie wyposażenie produkcyjne NAZ przystosowano do uczestnictwa w innych programach lotniczych niż tylko produkcja samolotów bombowych (obecnie klasyfikowanych jako myśliwsko-bombowe) Su-34, czyli obecnie sztandarowego wyrobu NAZ.

Wieloletnia produkcja Su-34 i przygotowanie do udziału w innych programach lotniczych wiązało się z

Wieloletnia produkcja Su-34 i przygotowanie do udziału w innych programach lotniczych wiązało się z modernizacją NAZ także w minionych latach.

Prawitielstwo Nowosibirskoj obłasti

Ograniczając się do tych najważniejszych innych programów lotniczych, to w NAZ uruchomiono także produkcję komponentów myśliwców wielozadaniowych Su-57S i bombowców strategicznych Tu-160M2 (Izdielije 70M2). A w przyszłości NAZ będzie zaangażowany w program PAK-DA, czyli nowego typu bombowca strategicznego, którego oblot prototypu zaplanowano na obecną dekadę. Niemniej Su-34 pozostaje głównym wyrobem NAZ (także w kontekście okresowych remontów i wdrażanej modernizacji Su-34M). Obecnie dobiega końca wykonanie ostatniego kontraktu na 24 Su-34, które rosyjski resort obrony zamówił w czerwcu 2020 r. z terminem dostawy do końca br. NAZ liczy na nastepny kontrakt na produkcję kolejnych samolotów (i modernizację już wyprodukowanych) w perspektywie planistycznej 2022–2027, wliczając w to zapowiedzianą nową wersję Su-34M.

Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego