Nie byłoby w tym nic szczególnego, czy bardziej interesującego, gdyby nie przytaczana w rosyjskich mediach uwaga Szojgu odnośnie miejsca skonstruowania bojowego systemu laserowego Pierieswiet.
W Nowosybirsku Siergiej Szojgu spotkał się m.in. z kadrą naukową w Akademgorodoku. Dzielnicy Nowosybirska będącej miasteczkiem akademickim Nowosybirskiego Uniwersytetu Państwowego. Wówczas Szojgu powiedział.
Czytaj także: OBWE: Rosja gromadzi środki walki na okupowanym terytorium Ukrainy
– Odwiedziłem waszych kolegów w Sarowie. Dzięki ich staraniom […] dostarczyliśmy tak wspaniałą broń jak Pierieswiet. Która dziś już jest w linii – mówił.
Dalej Szojgu mówił o swoich spotkaniach w ministerstwie z Siergiejem Bagajewem podczas jego służbowych wizyt w Moskwie. Bagajew to profesor członek Rosyjskiej Akademii Nauk, dr n. mat.-fiz., zajmujący się laserami i elektroniką kwantową. Jest zarazem dyrektorem naukowym Instytutu Fizyki Laserowej Syberyjskiego Wydziału RAN. Ze słów Szojgu wynikało, że konsultował z Bagajewem sposoby usprawnienia biurokratycznych procedur na linii ministerstwo–ośrodki naukowo-badawcze. Wszystko po to, aby możliwie skrócić czas wdrażania najnowszych osiągnięć techniki. W szerszym kontekście wizyta Szojgu dotyczyła podziału środków i prac zleconych pomiędzy różnymi ośrodkami naukowo-badawczymi Rosji i ewentualnych zarzutów, że ośrodki moskiewskie są bardziej uprzywilejowane w tej kwestii od pozastołecznych z racji „bliskości” do ministerstw.