Polska broń kusi na wystawie w Londynie

Sprzęt wojskowy, który chciałby zawojować świat, musi być pokazany klientom na największych na świecie na targach zbrojeniowych.

Publikacja: 16.09.2019 12:14

Polska broń kusi na wystawie w Londynie

Foto: Polska Grupa Zbrojeniowa na targach DSEI w Londynie. Fot./Andrzej Kiński

Defence and Security Equipment International (DSEI) to impreza organizowana co dwa lata w Wielkiej Brytanii. W Londynie była także Polska Grupa Zbrojeniowa. Polska spółka pokazała m.in. efekty wieloletniego programu rozwojowego Tytan. Ma on zapewnić wojownikowi XXI wieku podstawowy, dostosowany już do epoki cyfrowej rynsztunek indywidualny.

Czytaj także: MSPO 2019: „Ottokar”, Borsuk, Bystra i Orliki torują drogę technologiom

W Londynie prezentowano także najnowszą broń strzelecką. Karabinki MSBS Grot oraz karabiny wyborowe.

Pokazano optoelektroniczne przyrządy obserwacyjne do działań nocnych z radomskiego „Łucznika”, Zakładów Mechanicznych Tarnów oraz warszawskiego Przemysłowego Centrum Optoelektroniki. Potencjalnych odbiorców kusiły także precyzyjne systemy obrony przeciwlotniczej ze skarżyskiego  Mesko, samobieżne haubice i zautomatyzowane moździerze czyli ciężka artyleria z Huty Stalowa Wola.

Radarowa tradycja

PGZ pokazała na DSEI różne wcielenia innowacyjnych technologii radarowych. Spółka liczy, że w dziedzinie radiolokacji warszawski PIT-RADWAR przypomni kontrahentom o tradycjach i najnowszym dorobku wojskowego przemysłu mikrofalowego.

""

Stacja Radiolokacyjna Bystra (P) obok Samobieżnego Przeciwlotniczego Zestawu Rakietowego Poprad (L). Fot./Roman Bosiacki03.09.2019 KIELCE. 27 MIEDZYNARODOWY SALON PRZEMYSLU OBRONNEGO MSPO 2019.NZ.ZDOLNA DO PRZERZUTU STACJA RADIOLOKACYJNA BYSTRA (P), SAMOBIEZNY PRZECIWLOTNICZY ZESTAW RAKIETOWY POPRAD (L)Fot. Roman Bosiacki /CF/Fotorzepa

radar.rp.pl

Eksperci sądzą, że nasze najnowsze rozwiązania w dziedzinie przeciwlotniczej czy artyleryjskiej radiolokacji takie jak „Bystra”, ciche radary dalekiego rozpoznania, mogą się już mierzyć z najlepszymi dokonaniami zagranicznej konkurencji i mają szansę by stać się  wkrótce prawdziwymi hitami eksportowymi.

Czytaj także: MSPO 2019: Innowacyjna „Bystra” zakontraktowana

PGZ promował na londyńskich targach szeroką ofertę amunicyjną z Dezametu i bydgoskiej Belmy. Prezentował także drony. Systemy bezzałogowych statków powietrznych w ostatnich latach rozwijane są w kilku ambitnych ośrodkach w kraju.

Eksportowe rozpoznanie

Z prezentacją osiągnięć badawczo rozwojowych i ofertą specjalistycznych usług wybrali się na DSEI specjaliści Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 1. Obecni byli eksperci OBR Centrum Techniki Morskiej oraz fachowcy od konstrukcji pancernych z Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Urządzeń Mechanicznych OBRUM w Gliwicach.

– Liczę na to, że rozmowy z partnerami biznesowym na DSEI wyznaczą nowe obszary współpracy i w konsekwencji przełożą się na kolejne zamówienia lokowane w Grupie PGZ – mówi Radosław Domagalski-Łabędzki, członek zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Czytaj także: Witold Słowik: Na MSPO najważniejszy jest Borsuk

Wiceprezes PGZ ujawnił, że Grupa pracuje intensywnie nad ekspansją na rynki Ameryki Południowej, Bliskiego Wschodu oraz Azji Południowo-Wschodniej. Regiony te wykazują duże zainteresowanie ofertą sprzętową PGZ. Równolegle coraz częściej uzależniają złożenie zamówienia od współpracy technologicznej i przejmowania części produkcji od polskich firm. To znacząco redukuje koszty inwestycji, a potem eksploatacji i serwisu uzbrojenia.

Zintegrowany i integrujący Topaz

Na tegorocznych londyńskich targach nie zabrakło oferty naszego największego prywatnego koncernu zbrojeniowego – ożarowskiej Grupy WB.

Na stoisku na DSEI spółki WB Electronics prezentują przede wszystkim najnowszą wersję  zintegrowanego systemu zarządzania walką Topaz. To wielki powrót tego rozwiązania wymyślonego przed laty przez WBE do kierowania ogniem artylerii. Dziś to już cały kompleksowy system cyfrowej komunikacji, przesyłania danych, wspomagania dowodzenia i kierowania.

Czytaj także: Prezes PGZ o polskim czołgu nowej generacji

Tomasz Badowski, Rzecznik Grupy WB, przekonuje, że Topaz ICMS umożliwia optymalizację wszystkich dostępnych środków ogniowych i dowodzenia. System zapewnia zintegrowane zarządzanie całą technologią prowadzenia działań na polu walki. Wobec pojawiających się coraz to nowych zagrożeń „stanowi narzędzie do efektywnego wykorzystania wszystkich posiadanych zasobów co daje całkowicie nowe zdolności operacyjne” .

Przebojowy Warmate

Grupa WB pokazała na targach całą rodzinę radiostacji wojskowych SDR C@mpan, a także najnowszy, system dowodzenia i obserwacji U-GATE, który dzięki zastosowaniu technologii rozszerzonej rzeczywistości zapewnia żołnierzom na bieżąco dane taktyczne dotyczące lokalizacji własnej, oddziałów sojuszniczych i ostatniej znanej pozycji przeciwnika. Poprzez U-GATE żołnierz może też przesyłać dane rozpoznawcze na wyższy szczebel dowodzenia.

Hitem ożarowskiej spółki na DSEI może okazać się zyskująca odbiorców za granicą tzw. amunicja krążąca Warmate. To drony, które w bojowej misji mogą grać podwójną rolę. W zależności od potrzeb można ich użyć do rozpoznania i obserwacji pola walki. Po uzbrojeniu w głowice uderzeniowe, o różnym przeznaczeniu, są w stanie precyzyjnie atakować i niszczyć wcześniej zlokalizowane i zidentyfikowane cele w „samobójczej” misji.

""

Warmate prezentowany podczas MSPO w Kielcach. Fot./Roman Bosiacki.

radar.rp.pl

Firma z Ożarowa spodziewa się, że podczas londyńskich targów do grona obecnych użytkowników Warmate (to m.in. Ukraina i Turcja) dołączą siły zbrojne innych krajów zainteresowane bezzałogowymi „towarzyszami broni” (bo tak producent tłumaczy nazwę dronów).

Defence and Security Equipment International (DSEI) to impreza organizowana co dwa lata w Wielkiej Brytanii. W Londynie była także Polska Grupa Zbrojeniowa. Polska spółka pokazała m.in. efekty wieloletniego programu rozwojowego Tytan. Ma on zapewnić wojownikowi XXI wieku podstawowy, dostosowany już do epoki cyfrowej rynsztunek indywidualny.

Czytaj także: MSPO 2019: „Ottokar”, Borsuk, Bystra i Orliki torują drogę technologiom

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego