MSPO 2019: Innowacyjna „Bystra” zakontraktowana

Stacja Radiolokacyjna Bystra, radar nowej generacji. Fot./Roman Bosiacki.

Inspektorat Uzbrojenia MON podpisał umowę z PGZ/PIT–Radwar na zakup 16 stacji radiolokacyjnych „Bystra”.

To zaprojektowany w PIT-Radwar najnowszy mobilny, zdolny do przerzutu, radar przeciwlotniczy. „Bystra” to zarazem, pierwszy polski radiolokator z anteną aktywną, odporny na zakłócenia, z komputerową, cyfrową obróbką sygnałów.

„Bystra” wykrywa i wskazuje statki powietrzne nieprzyjaciela. Może także śledzić małe obiekty: rakiety, drony, a nawet wystrzelone granaty moździerzowe.

Czytaj także: MSPO 2019: Herkulesy i Javeliny dla Polski

Stacja radiolokacyjna ze stołecznych zakładów może już dziś być wizytówką branży. To produkt, którego nie powstydziłby się żaden z czołówki największych producentów sprzętu radiolokacyjnego na świecie – twierdzą eksperci.

Stacja Radiolokacyjna Bystra (P) obok Samobieżnego Przeciwlotniczego Zestawu Rakietowego Poprad (L). Fot./Roman Bosiacki

Zdaniem analityków to dzięki nowym radarom, m.in. ze stołecznego PIT Radwaru, najskuteczniej przybliżamy się obecnie do światowej czołówki zbrojeniowych firm. Przykłady? Już za kilka lat gotowy będzie najnowszy unikalny polski trójwspółrzędny radar wstępnego wykrywania VHF, działający w paśmie metrowym, kłopotliwym do „uciszenia” przez pociski przeciwradiolokacyjne nieprzyjaciela.  System Jest jednym z największych osiągnięć polskiej radiolokacji. Potrafi namierzyć „niewidzialne” obiekty chronione technologiami stealth i uznawane za praktycznie niewykrywalne.

Czytaj także: MSPO 2019: „Ottokar”, Borsuk, Bystra i Orliki torują drogę technologiom

Równolegle trwają prace nad innym obiecującym radiolokatorem – „Sajna”. To wielofunkcyjny radar kierowania ogniem dostosowany do pracy wielokanałowej, czyli śledzenia i naprowadzania pocisków na wiele celów naraz. System szykowany jest także do sterowania ogniem lądowej i morskiej artylerii kal. 35 mm.

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Nowy polski wóz dla wojska na kołach Tatry wyjedzie z HSW

Huta Stalowa Wola, z pomocą czeskiej Tatry, przygotowuje się do budowy nowoczesnych, opancerzonych pojazdów ...

Dwóch finalistów programu FARA

Do finału programu FARA (Future Attack and Reconnaissance Aircraft), który ma wyłonić dostawcę nowego ...

SemiConductor Devices. Rys./Siły Obronne Izraela.

Izrael tworzy laserowe konsorcjum

SemiConductor Devices (SCD) pokieruje konsorcjum, które zajmie się opracowaniem nowej generacji broni laserowych. Mowa ...