Macierewicz: do żołnierzy trafiły wyłącznie sprawdzone groty

Decyzję o seryjnej produkcji karabinu MSBS Grot podjął w 2017 r. ówczesny szef MON Antoni Macierewicz. Zamówienie było imponujące. Armia wzięła od razu 53 tys. automatów.

Publikacja: 25.02.2021 14:26

Posłowie Koalicji Obywatelskiej domagają się od resortu obrony wyjaśnienia kontrowersji związanych z

Posłowie Koalicji Obywatelskiej domagają się od resortu obrony wyjaśnienia kontrowersji związanych z 5,56 mm karabinkiem automatycznym Grot. Fot./Wojska Obrony Terytorialnej.

Foto: Posłowie Koalicji Obywatelskiej domagają się od resortu obrony wyjaśnienia kontrowersji związanych z 5,56 mm karabinkiem automatycznym Grot. Fot./Wojska Obrony Terytorialnej.

– To pośpiech sprawił, że najnowszy, pierwszy w nowożytnych czasach polski karabin dziś zawodzi i wymaga poprawek – twierdzi sejmowa opozycja.

– Gdyby w 2017 r., tuż przed podpisaniem kontraktu za pół miliarda zł, dokończono próby państwowe karabinków MSBS, nie byłoby teraz kłopotów z wadliwymi grotami – uważają opozycyjni posłowie Sejmowej Komisji Obrony Narodowej.

– Absurdalny jest zarzut, że broń zagraża naszym żołnierzom. Ani jeden seryjny karabinek nie trafił do wojska przed zakończeniem badań kwalifikacyjnych. Pozytywna ocena konstrukcji podczas państwowych testów była warunkiem realizacji umowy – odpiera oskarżenia Antoni Macierewicz, poseł PiS i inicjator zamówienia automatów rodzimej konstrukcji.

Wszystkie słabości karabinka

Sejmowa Komisja Obrony Narodowej w obecności przedstawicieli MON, dowódców Wojsk Obrony Terytorialnej i reprezentantów przemysłu wiele godzin spierała się, kto jest winien obecnych problemów z karabinkiem MSBS Grot i medialnego zamieszania wokół broni, która szerokim strumieniem płynie do armii. Zamówiono już blisko 71 tys. sztuk grotów za prawie 680 mln zł.

Czytaj także: Radar TV: Zamieszanie wokół karabinka MSBS Grot. Jak jest naprawdę?

W mediach nie brak informacji, że w codziennej intensywnej eksploatacji (43 tys. egzemplarzy w służbie) Grot ujawnia nie tylko zalety, ale też mankamenty. Do tego, jak informował posłów  wiceprzewodniczący SKON poseł Andrzej Rozenek (Lewica), broń zamawiana przez armię nie należy do najtańszych. Z prostego przeliczenia wynika, że karabinek z podstawowym zestawem wyposażenia, kosztuje 9535,21 zł .

"MSBS Grot. Fot./Roman Bosiacki"

Modułowy karabinek MSBS Grot prezentowany podczas MSPO w Kielcach. Fot./Roman Bosiacki

radar.rp.pl

Czy konstrukcja Grota jest wadliwa? Posłowie opozycji nie kryją zaniepokojenia sygnałami o powtarzających się jeszcze niedawno usterkach. Mowa o problemach z wypadaniem regulatora gazowego, wadami napinaczy, przypadkami uszkodzeń iglicy, przypadkowym wypinaniem pasów, słabym zabezpieczeniem antykorozyjnym, czy wreszcie przegrzewaniem się broni przy ekstremalnie długotrwałym, seryjnym ogniu.

MON: eksploatacja MSBS Grot bez ofiar

Wiceszef NON Wojciech Skurkiewicz broni grota. Jak wynika z licznych wojskowych raportów liczba potwierdzonych usterek w rzeczywistości jest marginalna. Oscyluje wokół 2 proc. egzemplarzy.

Czytaj także: Fabryka Broni szlifuje karabinek MSBS Grot. Do WOT zmierza wersja A2

Trzeba też uwzględnić poprawkę, że karabinek MSBS Grot to zupełnie nowa konstrukcja. To oznacza, że starsi użytkownicy, przyzwyczajeni do kałasznikowa, muszą zmienić swoje nawyki. Co innego w przypadku ochotników WOT. Dla nich nowy oręż to pierwsza okazja do kształtowania umiejętności strzeleckich, a także wdrażania dopiero kultury technicznej od której zależy jakość obsługi osobistego uzbrojenia.

– Krytykom karabinka MSBS Grot, którzy pytają, czy jest bezpieczny dla szeregowych żołnierzy odpowiadam, że nie mam co do tego wątpliwości. Broń jest eksploatowana na masową skalę, ale dotąd nie było ani jednego zdarzenia, żadnego wypadku, który naraziłby zdrowie choćby jednego żołnierza – zapewnia Skurkiewicz.

Czytaj także: Instytut Staszica: trzeba bronić karabinka Grot i inwestować w zbrojeniówkę

Wiceszef MON zaprzecza, że w resorcie obrony jest plan wycofania ze służby i modernizacji tysięcy używanych starszych wersji grotów.

– To typowe fake newsy, takiej inicjatywy nie ma – stwierdza wiceminister.

WOT: mamy wpływ na rozwój broni

Gen Wiesław Kukuła, dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej, mówi, że skierowanie nowego karabinka do ochotniczej budowanej dopiero formacji nie było błędem.

Czytaj także: Zamieszania wokół Grota ciąg dalszy. Posłowie pytają MON

– Przewidywaliśmy, że podczas praktycznej eksploatacji ujawnią się słabości i usterki typowe dla początkowego okresu wprowadzania nowej broni – mówił podczas posiedzenia SKON.

Generał Kukuła tłumaczył, że aby eliminować słabości karabinka stworzono w ścisłej współpracy z producentem specjalny system komunikowania o ew. usterkach konstrukcji i szybkiego reagowania. Wszystko po to, by niezwłocznie je eliminować.

""

Najwięcej egzemplarzy 5,56 mm karabinków automatycznych Grot w wersjach A0 i A1 trafiło do Wojsk Obrony Terytorialnej. Fot./MON/Wojska Obrony Terytorialnej.

radar.rp.pl

Pozycja dowódcy WOT w stosunku do partnerów z „Łucznika” została zresztą wzmocniona. Gen Kukuła, jako tzw. gestor produktu, ma prawo wskazywać kierunki rozwoju broni. Jego uwagi dotyczące poprawek w konstrukcji powinny być przez przemysł respektowane.

Czytaj także: Kolejne Groty dla Straży Granicznej

Ważne, że od czasu wprowadzenia do służby pierwszych Grotów wdrożono system zbierania uwag i sygnałów o mankamentach broni. Ta procedura daje wymierne efekty – twierdzi zwierzchnik WOT.

Wojskowi i przedstawiciele producenta spotykają się raz na kwartał, by analizować bieżące doświadczenia z eksploatacji karabinków MSBS Grot i formułować wnioski kierowane do inżynierów z „Łucznika”.

Konstruktorzy już planują kolejne wersje

Gen Kukuła zapewnia, że efektem konsultacji jest ciągłe poprawianie konstrukcji. W ten sposób, w pełnej zgodzie z wojskowymi procedurami, udało się wyeliminować większość ujawnionych słabości.  Karabinki otrzymały trwalsze niż w początkowym modelu A–0 iglice. Poprawiono jakość magazynków. Wymieniane są również zawodne okładziny napinacza. Rozwiązano również problemy związane z regulatorem gazowym poprze wydłużenie łoża.

Czytaj także: Beryle z „Łucznika” wstrzeliły się w rynek USA

Gen Kukuła chwali specjalne, unikalne relacje WOT, największego użytkownika MSBS Grot, z radomską Fabryką Broni. Producent na swój koszt wprowadza zmiany w karabinkach zalecane przez wojsko. W pierwszej partii dostarczonej broni – oznaczanej jako A-0 – wprowadzono 2 istotne konstrukcyjne korekty sfinansowane przez producenta w trybie gwarancyjnym. Tak powstał model A-1. Od grudnia zeszłego roku do jednostek trafia już karabinek w konfiguracji A-2. W tej wersji dodano kolejnych 7 poprawek.

System MSBS, jest stale poprawiany, rozwija się.

– Pracujemy już nad kolejną wersją A-3 udoskonalonych grotów, a niedługo na deskach kreślarskich  będzie rodziła się najnowsza modyfikacja broni, model A-4 – przekonywał posłów SKON gen. Wiesław Kukuła.

– To pośpiech sprawił, że najnowszy, pierwszy w nowożytnych czasach polski karabin dziś zawodzi i wymaga poprawek – twierdzi sejmowa opozycja.

– Gdyby w 2017 r., tuż przed podpisaniem kontraktu za pół miliarda zł, dokończono próby państwowe karabinków MSBS, nie byłoby teraz kłopotów z wadliwymi grotami – uważają opozycyjni posłowie Sejmowej Komisji Obrony Narodowej.

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego