Wojsko Polskie prezentuje zmodernizowane czołgi

Fot./Andrzej Kiński

Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Kielcach stał się okazją do pierwszej publicznej prezentacji czołgów, które przeszły proces modernizacji – mowa zarówno o T-72M1R oraz Leopard 2PL.

Zmodernizowane T-72M1R są dostarczane przez konsorcjum składającym się z Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A., Zakłady Mechaniczne “Bumar-Łabędy” S.A. oraz Wojskowych Zakładów Motoryzacyjnych. Dodatkowo poddostawcami są firmy krajowego sektora przemysłu obronnego. Pierwsze seryjne czołgi zaczęły trafiać do Wojska Polskiego w połowie bieżącego roku – m.in. do 19. Lubelskiej Brygady Zmechanizowanej.

Czytaj także: Polsko-czeska umowa o współpracy

W przypadku czołgu Leopard 2PL jest to jeden z pierwszych egzemplarzy, które zostały przekazane do Wojska Polskiego. Według planów Inspektorat Uzbrojenia zamówił (w dwóch partiach) modernizację 142 czołgów. Mają one trafić do batalionów obecnie eksploatujących czołgi Leopard 2A4. Prace realizuje konsorcjum składające się przez Polską Grupę Zbrojeniową S.A. i Zakłady Mechaniczne “Bumar-Łabędy” S.A.. Partnerem strategicznym jest Rheinmetall Landsysteme GmbH, a poddostawcami szereg polskich firm (m.in.. WZM S.A., PCO S.A., Rosomak S.A., ZM Tarnów S.A., Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Urządzeń Mechanicznych OBRUM Sp. z o.o.).

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Strykery dla Tajlandii

Departament Stanu wydał zgodę na potencjalną sprzedaż do Królestwa Tajlandii partii kołowych transporterów opancerzonych ...

Czy w Donbasie jest rosyjska broń laserowa? Kijów twierdzi, że tak

W nocy z 8 na 9 lutego żołnierze ukraińskiej straży granicznej odnotowali „jasnofioletowe promienie” ...

Silniki lotnicze do naprawy

Wydział Techniki Lotniczej 3. Regionalnej Bazy Logistycznej rozpoczął negocjację dotyczące zawarcia umów na naprawy ...