Niepewna przyszłość 42. Bazy Lotnictwa Szkolnego

Samoloty szkolne PZL-130 Orlik TC-II. Fot./42. Baza Lotnictwa Szkolnego.

Na stronie internetowej Sejmu RP umieszczono interpelację posła Konrada Frysztaka (Platforma Obywatelska) związane z przyszłością 42. Bazy Lotnictwa Szkolnego w Radomiu. To ‒ według informacji nieoficjalnie uzyskanych przez posła ‒ może zostać wkrótce zlikwidowana.

W interpelacji skierowanej do Ministerstwa Obrony Narodowej poseł Frysztak pisze: Jednak od kilku tygodni dochodzą do mnie informacje, że Ministerstwo Obrony Narodowej ma inne plany co do przyszłości 42. Bazy Lotnictwa Szkolnego w Radomiu. Przekazywane mi wiadomości są tym bardziej niepokojące, bowiem mają wiązać się z dalszym przebazowaniem sprzętu oraz żołnierzy jednostki z Sadkowa do Dęblina oraz Mińska Mazowieckiego oraz całkowitą likwidacją 42. Bazy Lotnictwa Szkolnego w Radomiu. Informacje te mogą również potwierdzać liczne transporty wojskowe z terenu jednostki oraz przenosiny na szeroką skalę żołnierzy z 42. Bazy Lotnictwa Szkolnego w Radomiu do innych jednostek w kraju.

Przypomnijmy, obecnie na terenie lotniska w Radomiu trwają prace budowlane związane z budową Portu Lotniczego Warszawa-Radom im. Bohaterów Radomskiego Czerwca 1976 roku. Nowa infrastruktura ma pozwolić na przyjęcie trzech milionów pasażerów rocznie, z możliwością rozbudowy do dziewięciu milionów. Pierwsze loty rejsowe zaplanowano w 2022 r.

Czytaj także: Baza lotnicza w Siemirowicach do modernizacji

Obecnie część sprzętu i personelu 42. Bazy Lotnictwa Szkolnego przeniesiono do 41. Bazy Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie. Zgodnie z deklaracjami kierownictwa resortu obrony, po zakończeniu inwestycji żołnierze wraz ze sprzętem mają wrócić do Radomia. Główne zadanie realizowane przez bazę to szkolenie podstawowe i zaawansowane pilotów na turbośmigłowych samolotach szkolno-treningowych PZL-130 Orlik.

Samoloty szkolne PZL-130 Orlik TC-II. Fot./42. Baza Lotnictwa Szkolnego.

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Katastrofa przeciwpożarowego Herculesa

W Australii doszło do katastrofy samolotu transportowego Lockheed Martin C-130 Hercules należącego do cywilnego ...

Samolot rozpoznawczy Pegasus. Rys./Hensoldt.

Nowe samoloty rozpoznawcze Luftwaffe

Firma Hensoldt podpisała umowy z Federalnym Biurem ds. Wyposażenia, Technologii Informacyjnych i Wsparcia Sił ...

Amunicję krążącą Coyote Block 3. Fot./Raytheon.

Amunicja krążąca jako rój dronów. Nowe systemy US Army

Biuro odpowiedzialne za prace badawczo-rozwojowe nad technologiami związanymi z tworzeniem rojów bezzałogowych systemów powietrznych ...