Sztuczna inteligencja coraz bliżej pola bitwy

US Army planuje opracować i przetestować system monitorujący skupienie żołnierza i automatycznie dopasowujący swoją pracę do uzyskanych wyników. Rys./US Army.

US Army poinformowała o opracowaniu Autoregresyjnej Mieszaniny Liniowej (ang. Autoregressive Linear Mixture), czyli nowatorski model analizy danych.

System opracowało Laboratorium Badawcze Dowództwa Rozwoju Możliwości Bojowych Wojsk Lądowych Stanów Zjednoczonych we współpracy z Uniwersytetem Maryland w College Park.

Czytaj także: Sztuczna inteligencja Skyborg w służbie US Air Force

Model ma umożliwiać systemowi adaptacyjnemu, opartemu na sztucznej inteligencji, zrównoważenie obciążenia żołnierzy podczas realizacji misji o największym znaczeniu.

Nawiązanie współpracy sztucznej inteligencji z ludzkim mózgiem ma w tym przypadku opierać się na hipotezie, zgodnie z którą procesy poznawcze składają się lub mogą się składać z niezależnych procesów neurologicznych, a te można zaobserwować w zapisie EEG. Zbieranie danych o stanie fizycznym załogi przez pojazd i ich analiza w czasie rzeczywistym lub zbliżonym do rzeczywistego miałaby pozwolić na dopasowanie poziomu autonomii, w jakim w danym momencie powinny pracować poszczególne systemy wozu. Użytkownik skoncentrowany na wymagającym zadaniu, np. planowaniu trasy, otrzyma większe wsparcie w szerszym zakresie aniżeli użytkownik zajmujący się czymś mniej zajmującym. Sztuczna inteligencja wesprze pierwszego w znacznie większym stopniu.

Czytaj także: US Army sprawdza interakcje człowiek‒sztuczna inteligencja

Dotychczas stosowane podczas testów US Army modele znajdowały zastosowanie w neurobiologii, ekonomii czy edycji obrazu. Prostota modeli umożliwia także opisywanie bardziej złożonych danych, choć wiąże się to z pewnymi ograniczeniami. Zostaną one poddane analizie przez uczonych pracujących na rzecz US Army nad tym zagadnieniem.

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Analiza Radaru: Wojsko Polskie czeka na nowe rakietowe niszczyciele czołgów

Obecnie w Wojskach Lądowych wykorzystywanych jest kilkadziesiąt, zupełnie dziś przestarzałych, samobieżnych wyrzutni przeciwpancernych. Wojsko ...

Umowy z firmami PGZ

Raytheon podpisał umowy z trzema spółkami należącymi do Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Wszystkie mają związek ...

Wysłużone szwedzkie okręty dla Marynarki Wojennej

Zamiast nowych okrętów podwodnych, zamawianych w ramach Programu „Orka”, MON kupi i odnowi używane ...