Reklama
Rozwiń

Dwie firmy z kontraktami na nowe międzykontynentalne pociski balistyczne

Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych ogłosiły oficjalną prośbę o oferty przetargowe w fazie opracowania i rozwoju konstrukcji programu budowy nowych międzykontynentalnych pocisków balistycznych GBSD (Ground Based Strategic Deterrent).

Publikacja: 25.07.2019 12:22

Nieuzbrojone pociski LGM-30G Minuteman III wystrzeliwane są podczas testów prowadzonych cyklicznie w

Nieuzbrojone pociski LGM-30G Minuteman III wystrzeliwane są podczas testów prowadzonych cyklicznie w bazie sił powietrznych Vandenberg AFB, w Kalifornii. Fot./USAF

Foto: Nieuzbrojone pociski LGM-30G Minuteman III wystrzeliwane są podczas testów prowadzonych cyklicznie w bazie sił powietrznych Vandenberg AFB, w Kalifornii. Fot./USAF

Program ruszył w lipcu 2016 r. Jego celem jest budowa nowych międzykontynentalnych pocisków balistycznych (ICBM) uzbrojonych w głowice atomowe.

Wystrzeliwane z podziemnych silosów pociski ICBM stanowią lądowy komponent tzw. atomowej triady. Jej dwa pozostałe komponenty to przenoszące uzbrojenie atomowe bombowce strategiczne (B-52H Stratofortress, B-2A Spirit) oraz okręty podwodne przenoszące pociski balistyczne (SSBN klasy Ohio)

Czyta także: Amerykanie podejrzewają, że Rosja prowadzi tajne testy nuklearne

Obecnie Stany Zjednoczone posiadają 450 pocisków ICBM typu LGM-30G Minuteman III. Weszły one do służby w latach 1970-1978. Znajdują się one w uzbrojeniu trzech skrzydeł rakietowych: 90th Missile Wing (którego silosy znajdują się na terenie stanów: Wyoming, Nebraska i Colorado), 91st Missile Wing (Północna Dakota) oraz 341st Missile Wing (Montana).

""

Przegląd techniczny międzykontynentalnego pocisku balistycznego LGM-30G Minuteman III w bazie sił powietrznych Vandenberg AFB, w Kalifornii. Fot./USAF

Foto: radar.rp.pl

Każde skrzydło posiada po trzy dywizjony i każde ma w uzbrojeniu po 150 pocisków Minuteman III. Pomimo, że w kolejnych dekadach, pociski balistyczne Minuteman III przeszły szereg modernizacji, USAF nie przewidują ich eksploatacji dalej niż do połowy czwartej dekady XXI wielu. Faktem jest, że to i tak o 30 lat dłużej, niż zakładano w latach 80. Ubiegłego wieku.

Czytaj także: Czy rakiety Kim Dzong Una pochodzą z Rosji?

Start fazy opracowania i rozwoju GBSD

21 sierpnia 2017 r. USAF przyznały wstępne, trzyletnie kontrakty na opracowanie nowej konstrukcji. Pierwszy, o wartości 349 mln dol., otrzymała firma Boeing. Drugi, za 329 mln dol., trafił do Northrop Grumman. Na tym etapie z przetargu odpadła firma Lockheed Martin.

Obecnie rozpoczęła się faza opracowania i rozwoju konstrukcji EMD (Engineering and Manufacturing Development). Celem jest budowa prototypów pocisku GBSD w ramach pierwszych pięciu transz produkcyjnych. W czwartym kwartale 2020 r. jedna z dwóch biorących udział w programie firm otrzyma kontrakt na budowę prototypów.

Czytaj także: Amerykańska triada wymaga pilnej odnowy

Wedle obecnych szacunków, ogólna wartość kontraktów w fazie EMD wyniesie ok. 25 mld dol. Wartość całego programu GBSD szacowana jest tymczasem na 85 mld dol.

Dostawa nowych pocisków ma ruszyć w roku budżetowym 2029, a całkowite przezbrojenie ma zakończyć się w 2075 r. USAF zainteresowane są zakupem ok. 600 pocisków GBSD.

Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Materiał Promocyjny
Jak przez ćwierć wieku zmieniał się rynek leasingu
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Materiał Promocyjny
5G – przepis na rozwój twojej firmy i miejscowości
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego
Materiał Promocyjny
Nowości dla przedsiębiorców w aplikacji PeoPay