Amerykanie podejrzewają, że Rosja prowadzi tajne testy nuklearne

Pierwszy nuklearny test w archipelagu Nowej Ziemi we wrześniu 1955 roku i pierwszy podwodny w ZSRR. Fot./Wikimedia

Taką sugestię wysunął szef Agencji Wywiadu Obronnego USA, generał Robert Ashley.

– Stany Zjednoczone przypuszczają, że Rosja prawdopodobnie nie przestrzega swego moratorium na testy atomowe w sposób zgodny z zasadą pełnego zakazu – powiedział nieco ezopowym językiem generał w trakcie swego wystąpienia w konserwatywnym think-tanku Hudson Institute.

W ten sposób Waszyngton pierwszy raz – choć nieformalnie – oskarżył Rosję o złamanie podpisanego w 1996 r. traktatu o całkowitym zakazie prób z bronią jądrową.

– Nasze rozumienie procesu opracowywania broni jądrowej skłania nas do konstatacji, że rosyjska działalność związana z testami (broni jądrowej-red.) pozwoli Rosji ulepszyć jej potencjał nuklearny – dodał generał.

Jednocześnie zastrzegał, że cała „społeczność wywiadu” raczej nie chce w tej sytuacji używać słowa „naruszenia”, a raczej skłania się do określania tego jako „omijanie” zobowiązań traktatowych. Nacisk położył też na to, że Moskwa rozwija technologii „podwójnego zastosowania”, tzn. testuje broń konwencjonalną z myślą jednak o użyciu ładunków jądrowych.

Jednak „Wall Street Journal”, który poinformował o wystąpieniu generała pisze, że amerykański wywiad (ale nie podaje, która z jego agencji) podejrzewa iż Moskwa – w ramach trwającej od 2013 r. modernizacji rosyjskiego arsenału jądrowego – prowadziła na słynnym poligonie atomowym w archipelagu Nowej Ziemi „testy nuklearne z użycie głowic o skrajnie małej mocy”.

Anonimowi rozmówcy gazet potwierdzili, że kilka amerykańskich agencji wywiadowczych jest tego samego zdania.

Nikt jednak nie potwierdził tego oficjalnie, a amerykańska ambasada w Moskwie stwierdziła że Moskwa „przestrzega wszystkich traktatów, które podpisała” w tym o całkowitym zakazie prób z bronią jądrową.

 

Mogą Ci się również spodobać

Rośnie popyt na najnowsze F-16

Lockheed Martin, podczas prezentacji wyników spółki za trzeci kwartał tego roku, pochwalił się rosnącym ...

MSPO 2019: Leonardo prezentuje opcje współpracy z Polską

Koncern Leonardo zaprezentował potencjał dotyczący współpracy przemysłowej z Polską przy różnorodnych programach modernizacji technicznej. ...

NATO i Ukraina na wspólnych ćwiczeniach

W październiku 2020 r. w Odessie odbędą się wspólne ćwiczenia NATO i Ukrainy. Ćwiczenia ...