Rosyjskie okręty atomowe w Sudanie

Rząd w Moskwie zatwierdził projekt porozumienia z Chartumem o budowie bazy morskiej, do której będą mogły zawijać okręty „z instalacjami jądrowymi”.

Publikacja: 12.11.2020 10:17

Fot./Adobestock

Fot./Adobestock

Foto: Fot./Adobestock

Według nieoficjalnych informacji rosyjska baza będzie zlokalizowana w drugim co wielkości mieście Sudanu – Port Sudanie.

Dokument jest na razie jedynie projektem, ale ministerstwo obrony twierdzi, że wstępne rozmowy w tej sprawie już się odbyły. Podano także, że Sudan wyraził zgodę na budowę.

Czytaj także: Rosyjska ekspansja w Afryce

Według przedstawionego planu „punkt materialno-technicznego zabezpieczenia” powstanie za rosyjskie pieniądze. Sudańczycy przekażą za darmo tereny pod budowę. Po zakończeniu budowy w „punkcie” będą mogły jednorazowo przebywać cztery rosyjskie okręty w tym jednostki „z instalacjami atomowymi”.

Do siedmiu rosyjskich okrętów w Sudanie

Zgodnie z wcześniejszym „porozumieniem o uproszczonym trybie zawijania okrętów wojennych do portów obu krajów” (opublikowanym w Rosji na początku 2019 r.) jednorazowo w portach sudańskich (praktycznie w Port Sudanie, innych odpowiednich kraj nie posiada) może przebywać do siedmiu rosyjskich okrętów. Możliwe, że cztery będą mogły przebywać w bazie, a dodatkowe trzy – przy sudańskich nabrzeżach. Wszystkie będą miały „immunitet od kontroli, rewizji i zatrzymania”.

Rosja będzie też prowadziła za darmo „prace poszukiwawczo-ratunkowe” oraz „działania przeciwdywersyjne”. Wszystko na prośbę Sudanu.

Czytaj także: Rosjanie potwierdzili seryjną produkcję czołgów T-14 Armata

Obecny projekt przewiduje, że Rosja będzie mogła bez cła przewieźć dowolną ilość materiałów i uzbrojenia potrzebnych przyszłej bazie. Może też w tym celu wykonać dowolną ilość lotów z Rosji. Z kolei Sudan może otrzymać za darmo „broń oraz technikę wojskową i specjalną” konieczną do zapewnienia bazie ochrony powietrznej. Ale w dokumencie zastrzeżono, że to rosyjska strona odpowiada za taką ochronę. To oznacza rozmieszczenie własnej broni przeciwlotniczej w jej obrębie. Granic bazy z zewnątrz mają strzec sudańscy żołnierze. Rosjanie zachowali sobie jednak prawo do „czasowego” rozmieszczania własnych posterunków poza jej obrębem.

W samej bazie będzie stacjonowało do 300 rosyjskich żołnierzy. Umowę podpisano na 25 lat.

Rosyjsko-sudańska współpraca

Obecny projekt opublikowano w trzy tygodnie po usunięciu przez USA Sudanu z listy krajów sponsorujących terroryzm.

Jednak Moskwa już od 2019 r. zawierała z Chartumem porozumienia. Pierwsze, zawarte na siedem lat, dotyczyło współpracy wojskowej. Kolejne to wspomniane już porozumienie „porozumieniem o uproszczonym trybie zawijania okrętów”. Ostatnie dotyczyło otwarcia w Sudanie przedstawicielstwa rosyjskiego ministerstwa obrony.

Pierwsze propozycje otwarcia rosyjskiej bazy floty wojennej nad Morzem Czerwonym złożył jeszcze w 2017 r. prezydentowi Władimirowi Putinowi ówczesny prezydent Sudanu Umar al-Baszir. Putin zaprosił go mimo, że dyktator był poszukiwany międzynarodowym listem gończym za ludobójstwo. W kwietniu 2019 r. odsunął go od władzy wojskowy przewrót i obecnie oczekuje w sudańskim więzieniu na deportację do Hagi. Do czasu jego usunięcia Rosjanie zdążyli nawiązać solidne kontakty wśród sudańskiej generalicji.

Czytaj także: Rosyjskie bombowce strategiczne w RPA

Dotychczas Rosja posiadała bazy wojskowe poza granicami byłego ZSRR w syryjskim porcie Tartus oraz w Wietnamie. Na terenie państw postwieckich rosyjskie bazy rozmieszczone są w gruzińskiej Abchazji i Osetii Południowej, Armenii, Białorusi, Kazachstanie, Kirgizji, Tadżykistanie i w mołdawskim Naddniestrzu.

Według informacji rosyjskiego ministerstw obrony w ciągu ostatnich pięciu lat Rosja podpisała „nowe porozumienia o współpracy wojskowej” z 39 państwami.

Według nieoficjalnych informacji rosyjska baza będzie zlokalizowana w drugim co wielkości mieście Sudanu – Port Sudanie.

Dokument jest na razie jedynie projektem, ale ministerstwo obrony twierdzi, że wstępne rozmowy w tej sprawie już się odbyły. Podano także, że Sudan wyraził zgodę na budowę.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego