Rosja: Wojskowy dron omal nie uderzył w dom

Dron widziany z okna mieszkania w Listwiance. Fot./Vk

Najnowszy bezpilotowy „Orion” rozleciał się na kawałki i spadł w odległości kilkudziesięciu metrów od bloków mieszkalnych w miejscowości Listwianka.

– Eksperymentalny egzemplarz upadł w trakcie wykonywania lotu testowego – poinformował śledczy Siergiej Bubniew zajmujący się awarią.

Na niewielkim lądowisku w pobliżu Listwianki (ok. 50 km na południowy zachód od Riazania) testowane są różne aparaty bezzałogowe. Na co dzień obsługuje ono tylko prywatne samoloty.

Czytaj także: Rosja nie zdąży z nową bronią jądrową

– Runął bezpośrednio przed czteropiętrowym blokiem rozrąbując na pół sosnę rosnącą w ogrodzie. (…) Wypadek nastąpił na skrzyżowaniu dwóch ścieżek z których często korzystają miejscowi. Cudem nikt nie zginął. To nie pierwszy przypadek, gdy dron w taki sposób ląduje w ogrodzie. Poprzednio spadł w sąsiedniej wiosce Salkowo – napisał internauta z Riazania.

Nie wiadomo jaka była przyczyna awarii. Śledczy Bubniew sugerował „kłopoty z techniką” i „boczny wiatr”. Świadkowie mówią jednak o części kadłuba, która odpadła w locie.

– Dosłownie rozpadł się na części ścinając przy tym sosnę i omal nie taranując bloku – napisał branżowy, rosyjski portal Avia.Pro.

Czytaj także: Rosja uruchamia nowe radary nad Bałtykiem

W zeszłym roku rosyjscy wojskowi testowali „Oriona” w Syrii. Mimo, że jest to aparat zwiadowczy, ministerstwo obrony poinformowało, że również w 2018 r. sprawdzano możliwość zrzucania z niego bomb. Nie wiadomo jednak czy również w Syrii oraz jakich rodzajów bomb. Producent drona, firma „Kronsztadt”, stworzyła specjalnie dla niego pocisk o wadze ok. 50 kg. W kwietniu islamska koalicja Hayat Tahrir al-Sham informowała, że rosyjski „Orion-3” atakował ich bazę w syryjskiej prowincji Hama.

Prace nad „pierwszym rosyjskim dronem w całości zbudowanym z rosyjskich części” zaczęły się w 2011 r. Elektroniczne wyposażenie maszyny przeznaczone jest do prowadzenia „zwiadu wizualnego, radiolokacyjnego lub radiotechnicznego”. Dron waży ok. tony i może zabierać do 200 kg ładunku. Telewizja rosyjskiej armii „Zwiozda” twierdzi, że może on utrzymywać się w powietrzu przez dobę.

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Repolonizacja w lotnictwie. PGZ przejmuje zakład Pratt&Whitney

Porozumienie w sprawie nabycia i de facto repolonizacji części firmy Pratt&Whitney Rzeszów S.A., należącej ...

Nowy rosyjski plan wsparcia dla partyzantów

Rosyjska fundacja FPI finansuje rozwój samolotu z napędem hybrydowym projektowanego w Syberyjskim Instytucie Naukowo-Badawczym ...

Departament Obrony wyjaśnia wyższą cenę F-35A dla Polski

Brytyjskie media opublikowały wyjaśnienia Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych dotyczące kalkulacji ceny wielozadaniowych samolotów bojowych ...