Nowe rakiety dla rosyjskich śmigłowców

Mi-28N. Fot./Wikimedia

Szturmowy Mi-28 NM otrzyma pocisk o zasięgu ponad 25 kilometrów. Nowa rakieta nazywana jest „wyrób 305”.

– Przeznaczony jest do całodobowego niszczenia broni pancernej i umocnień żelazobetonowych – powiedział nienazwany „przedstawiciel przemysłu lotniczego” agencji TASS. Zasięg rakiety wynosi ponad 25 km. Obecnie rosyjskie helikoptery Mi-28 wyposażone są w pociski o zasięgu do 15 km. Każda maszyna będzie przenosiła osiem rakiet, po cztery w każdej z wyrzutni umieszczonych po bokach.

Naprowadzanie rakiety na cel będzie się odbywało za pomocą pokładowego systemu nawigacji inercyjnej. Współrzędne celu pocisk będzie otrzymywał z „własnych środków wykrywania lub z połączonego systemu zarządzania wojskami”.

W końcowej fazie lotu rakieta będzie „włączać głowicę samonaprowadzania dla wykrycia celu w z góry określonym rejonie i zniszczenia go”. Helikopter zaś będzie otrzymywał „sygnał wideo z rakiety poprzez chronioną, informacyjno-dowódczą radiolinię”.

Nie wiadomo w jakiej fazie tworzenia jest „wyrób 305”.

Sam helikopter Mi-28 NM nie znajduje się na uzbrojeniu rosyjskiej armii. Według informacji tamtejszych mediów, w marcu ministerstwo obrony wyraziło dopiero chęć podpisania kontraktu na dostawę pierwszej partii maszyn. Kiedy to nastąpi? Nie wiadomo.

Mi-28 NM jest kolejną modyfikacją podstawowego helikoptera szturmowego rosyjskiej armii Mi-28 N, który wszedł do służby w 2009 roku. Rok wcześniej rozpoczęto pracę nad modyfikacją o kodzie NM, różniące się od wersji podstawowej zamontowanym na stałe radarem (nad wirnikiem). Dodatkowo ma on zdublowany system sterowniczy, pozwalający nawigatorowi (siedzącemu za pilotem) na kierowanie maszyną.

Czytaj także: Rosja: atomowa torpeda za dwa lata

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

MSPO 2019: “Błyskawica” skupi uwagę

Lockheed Martin, amerykański gigant zbrojeniowy, choć na tegorocznym MSPO w Kielcach pokaże jedynie naturalnej ...

Sankcje uderzyły w Arabię Saudyjską i ZAE

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Szwajcarii zakazało współpracy z Arabią Saudyjską i Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi firmie ...

Polska Grupa Zbrojeniowa pod nową komendą

Tylko tydzień, do 7 kwietnia, potrwa przyjmowanie zgłoszeń w konkursie kandydatów na nowego prezesa ...