Pierwszy NATO-wski RQ-4 dotarł do Europy

Bezzałogowy rozpoznawczy aparat latający RQ-4D Global Hawk w barwach NATO podczas prób w locie. Fot./NATO.

W bazie Sigonella we Włoszech wylądował pierwszy bezzałogowy aparatu latającego Northrop Grumman RQ-4D Global Hawk, który został zamówiony w ramach programu NATO AGS.

Maszyna wystartowała z Palmdale w Kalifornii i po 22 godzinach w powietrzu wylądowała we Włoszech. Łącznie NATO, w ramach programu AGS, zamówiło pięć RQ-4D Global Hawk. Wszystkie maszyny są już gotowe. Cztery przechodzą obecnie próby w locie.

Czytaj także: Amerykanie oblatali bezzałogową cysternę

Według planów osiągnięcie wstępnej gotowości operacyjnej przez międzynarodową jednostkę spodziewane jest na pierwszą połowę przyszłego roku.

W ramach programu AGS (Alliance Ground Surveillance) NATO zamówiło pięć RQ-4D Global Hawk, które bazują na amerykańskiej wersji Block 40. W programie uczestniczy 15 państw sojuszu, w tym Polska. System ma umożliwić wzrost świadomości sytuacyjnej państw NATO, które nie dysponują rozbudowanym potencjałem rozpoznawczym dalekiego zasięgu. Jest to kolejna wspólna inicjatywa sojusznicza mająca na celu zwiększenie koalicyjnych możliwości operacyjnych.

Czytaj także: Popyt na drony będzie rósł. Amerykanie zwiększają produkcję

Poza AGS można tu wymienić choćby eskadrę samolotów wczesnego ostrzegania i dowodzenia z samolotami Boeing E-3 Sentry, jednostkę transportową z Boeing C-17 Globemaster III czy też formowaną eskadrę maszyn tankowania powietrznego Airbus A330MRTT.

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Wildcaty dotarły na Filipiny

Na Filipiny dotarły dwa wielozadaniowe śmigłowce pokładowe Leonardo AW159 Lynx Wildcat Mk220. Maszyny zamówiono ...

Lockheed Martin przeprowadzi kolejne testy F-35

Lockheed Martin podpisał umowę dotyczącą kolejnych testów i certyfikacji wielozadaniowych samolotów bojowych Lightning II. ...

Nowe granaty i amunicja dla Policji

Komenda Główna Policji podpisała umowy na zakup granatów i amunicji. W większości zamówiony sprzęt ...