Montaż zestawu JDAM na bombie konwencjonalnej. Fot./US Navy.

Koncern Boeing podpisał wieloletnią umowę na zapewnienie wsparcia eksploatacji i dostaw zestawów do konwersji bomb konwencjonalnych na naprowadzane rodziny JDAM (Joint Direct Attack Munition) oraz LJDAM (Laser Joint Direct Attack Munition).

Umowa ma wartość 250 mln dol. i ma zostać zrealizowana do marca 2029 r. W momencie jej podpisania uruchomiono pierwszą transzę finansowania, w wysokości 13 mln dol. W oparciu o zapisy kontraktowe Boeing ma realizować różnorodne usługi związane z produkcją i dostawami nowych zestawów do konwersji bomb konwencjonalnych do standardu JDAM / LJDAM, wsparciem technicznym oraz integracją uzbrojenia z nowymi typami statków powietrznych. 52 proc. proc. wartości umowy ma być realizowane na zlecenie Departamentu Obrony, a pozostałe (poprzez procedurę FMS) na rzecz nieujawnionych klientów zagranicznych.

Rodzina zestawów do konwersji bomb konwencjonalnych na bomby precyzyjne weszła do eksploatacji w latach 90. Po raz pierwszy użyto ich bojowo w czasie operacji „Allied Force” w 1999 r., prowadzonej przez siły NATO w celu zmuszenia do wycofania jednostek serbskich z Kosowa. Obecnie stanowią standardowe uzbrojenie sił powietrznych wielu państw świata, w tym Polski. Dotychczas Boeing dostarczył ponad 300 tys. modułów JDAM przeznaczonych do bomb o wagomiarach 225, 450 i 900 kg.

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Amerykańskie F-35A ponownie na Bliskim Wschodzie

US Air Force przebazowała do Zjednoczonych Emiratów Arabskich wielozadaniowe samoloty bojowe Lockheed Martin F-35A ...

Kolejne śmigłowce Lakota dla US Army

Koncern Airbus Helicopters podpisał kontrakt dotyczący dostaw kolejnej partii lekkich śmigłowców wielozadaniowych UH-72A Lakota ...

HH-60W zatwierdzony do produkcji

Programu śmigłowca ratownictwa bojowego Sikorsky HH-60W Combat Rescue Helicopter wchodzi w nową fazę. Departament ...