Francuskie myśliwce lecą do Kataru

Pierwszy Rafale DQ F3 dla lotnictwa Kataru. Fot. Dassault Aviation.

Emirskie Siły Powietrzne Kataru odebrały pierwszy wielozadaniowy samolot bojowy Rafale w wersji DQ F3. Uroczystość formalnego przekazania maszyny odbyła się w zakładach Dassault Aviation.

Katar zakupił 36 samolotów Rafale DQ F3. Pierwsza partia maszyn, 24 sztuki, zostały zamówione kontraktem zawartym 4 maja 2015 r. Umowę na drugą partię, 12 sztuk, podpisano 7 grudnia 2017 r.

Zakup nowych samolotów wpisał się w zakrojony na szeroką skalę program modernizacji i rozbudowy potencjału katarskiego lotnictwa. Poza Dassault Rafale zakupy objęły także samoloty uderzeniowe Boeing F-15QA Advanced Eagle (36 sztuk) i wielozadaniowe Eurofighter Typhoon (24 sztuki). Obecnie lotnictwo Kataru wykorzystuje 12 wielozadaniowych myśliwców Dassault Mirage 2000-5DA.

Pierwsze zdjęcia maszyn przeznaczonych dla Kataru pojawiły się we Francji w już grudniu 2017 r. W kolejnych miesiącach samoloty wykorzystywano do prób odbiorczych i szkolenia personelu na terytorium Francji.

Samoloty Rafale latają obecnie w barwach Sił Zbrojnych Republiki Francuskiej i Egiptu, który był pierwszym eksportowym nabywcą tych maszyn. Już po zawarciu pierwszej umowy z Katarem, Francuzom udało się zdobyć także zamówienie na 36 samolotów od Indii. Obecnie firma, przy wsparciu rządu, prowadzi działania marketingowe ukierunkowane na zdobycie kolejnych zamówień eksportowych. Wśród potencjalnych rynków wymienia się: Finlandię, Szwajcarię, Malezję i Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Czytaj także: Nowa generacja okrętów dla Francji

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Australijska flota podwodna idzie do wymiany

Australia podpisała kontrakt na budowę dla Royal Australian Navy dwunastu okrętów podwodnych typu Attack. ...

Fiasko postępowania na serwis systemu Gunica-M/S

3. Regionalna Baza Logistyczna z Krakowa unieważniła postępowanie mające wyłonić wykonawcę prac serwisowych systemu ...

Boeing dostarczy broń precyzyjną

Koncern Boeing podpisał wieloletnią umowę na zapewnienie wsparcia eksploatacji i dostaw zestawów do konwersji ...