Francuskie myśliwce lecą do Kataru

Pierwszy Rafale DQ F3 dla lotnictwa Kataru. Fot. Dassault Aviation.

Emirskie Siły Powietrzne Kataru odebrały pierwszy wielozadaniowy samolot bojowy Rafale w wersji DQ F3. Uroczystość formalnego przekazania maszyny odbyła się w zakładach Dassault Aviation.

Katar zakupił 36 samolotów Rafale DQ F3. Pierwsza partia maszyn, 24 sztuki, zostały zamówione kontraktem zawartym 4 maja 2015 r. Umowę na drugą partię, 12 sztuk, podpisano 7 grudnia 2017 r.

Zakup nowych samolotów wpisał się w zakrojony na szeroką skalę program modernizacji i rozbudowy potencjału katarskiego lotnictwa. Poza Dassault Rafale zakupy objęły także samoloty uderzeniowe Boeing F-15QA Advanced Eagle (36 sztuk) i wielozadaniowe Eurofighter Typhoon (24 sztuki). Obecnie lotnictwo Kataru wykorzystuje 12 wielozadaniowych myśliwców Dassault Mirage 2000-5DA.

Pierwsze zdjęcia maszyn przeznaczonych dla Kataru pojawiły się we Francji w już grudniu 2017 r. W kolejnych miesiącach samoloty wykorzystywano do prób odbiorczych i szkolenia personelu na terytorium Francji.

Samoloty Rafale latają obecnie w barwach Sił Zbrojnych Republiki Francuskiej i Egiptu, który był pierwszym eksportowym nabywcą tych maszyn. Już po zawarciu pierwszej umowy z Katarem, Francuzom udało się zdobyć także zamówienie na 36 samolotów od Indii. Obecnie firma, przy wsparciu rządu, prowadzi działania marketingowe ukierunkowane na zdobycie kolejnych zamówień eksportowych. Wśród potencjalnych rynków wymienia się: Finlandię, Szwajcarię, Malezję i Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Czytaj także: Nowa generacja okrętów dla Francji

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Nowy system walki dla okrętów podwodnych

Na początku września w Kilonii odbyła się siódma międzynarodowa konferencja SubCon, dotycząca technologii podwodnych. ...

Indie rozpoczynają odbiory kolejnych samolotów patrolowych P-8I Neptune

Indyjskie media poinformowały, że w Stanach Zjednoczonych rozpoczął się proces odbioru pierwszego samolotu patrolowego ...

Niemieckie Tornado zastąpią dwie różne konstrukcje

Niemcy rozważają plan zastąpienia obecnie eksploatowanych samolotów uderzeniowych i walki radioelektronicznej Panavia Tornado dwoma ...