Bezzałogowce Azerbejdżanu polują na dowódców sił Górskiego Karabachu

Baykar Bayraktar TB2. Fot./Baykar.
Baykar Bayraktar TB2. Fot./Baykar.
Bezzałogowy aparat latający Baykar Bayraktar TB2 uzbrojony w lekkie bomby korygowane MAM-L. Fot./Baykar.

Media Azerbejdżanu zaprezentowały nagrania wykonane przez bojowy bezzałogowy aparat latający. Przedstawia atak na ministra obrony i dowódcę Sił Zbrojnych Republiki Górskiego Karabachu Dżalala Arutiuniana.

Polityk nieuznawanego przez społeczność międzynarodową państwa podróżował w konwoju, który został zaatakowany naprawdopodobniej przez tureckiej produkcji bezzałogowiec Baykar Bayraktar TB2. Samochód, którym podróżował Arutiunian, trafiła bomba kierowaną MAM-L. Pojazd zapalił się. Według władz Azerbejdżanu minister zginął w ataku. Uznawane przez Armenię władze Republiki Górskiego Karabachu ogłosili, że minister przeżył atak, odniósł rany i znajduje się w szpitalu, a jego zadania przejął 27 października Mikael Arzumianian.

Bojowe bezzałogowe aparaty latające Bayraktar TB2, eksploatowane przez Siły Zbrojne Azerbejdżanu stanowią jeden z kluczowych systemów walki w obecnym konflikcie. Według danych tureckiego producenta, dotychczas w ciągu walk bezzałogowce uzbrojone w bomby MAM-L obezwładniły ok. 70 czołgów należących do Sił Zbrojnych Górskiego Karabachu.

Baykar Bayraktar TB2.Fot./Ministerstwo Obrony Ukrainy
F2 Bezzałogowce Baykar Bayraktar TB2 (na zdjęciu z podwieszonymi bombami korygowanymi MAM-L) znajdują się także w uzbrojeniu Sił Zbrojnych Ukrainy. Fot./Ministerstwo Obrony Ukrainy.

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Lotnicze aspekty wizyty prezydenta w Stanach Zjednoczonych

W czasie zaplanowanej na środę 24 czerwca spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem Stanów ...

Amerykańskie śmigłowce bliżej Republiki Czeskiej

Czesi otrzymali zgodę na potencjalny zakup dwóch typów maszyn. Mowa o śmigłowcach bojowych Bell ...

Embargo na import broni indyjskim sposobem na rozwój

Minister obrony Indii Rajnath Singh ogłosił zarys planu, który ma doprowadzić do większej samodzielności ...