Czy Polacy będą paradować na placu Czerwonym?

Fot./Bloomberg

Na paradę zwycięstwa 9 maja 2020 r. Moskwa „planuje ściągnąć do 20 paradnych pododdziałów” w tym z Polski.

Poinformował o tym rosyjski wiceminister obrony, szef Głównego Wydziału Polityczno-Wojskowego Sił Zbrojnych, generał Andriej Kartapołow w trakcie uroczystości 25-lecia utworzenia organizacji weteranów Głównego Wydziału Politycznego Armii Radzieckiej (czyli tzw. politruków). Kartapołowa cytuje agencja „Interfax”.

Czytaj także: Rosja uruchamia nowe radary nad Bałtykiem

Dla udziału w paradzie na placu Czerwonym w mieście Moskwa planujemy ściągnąć do 20 paradnych pododdziałów z państw-członków WNP. Przyjadą także państwa (byłej) koalicji antyhitlerowskiej. W tym m.in. z Wielkiej Brytanii, USA, Francji, Egiptu, Izraela, Iranu, Indii, Chin, Mongolii, Polski i Serbii – powiedział generał. W 2020 roku będzie 75. rocznica zakończenia wojny.

Kartapołow dodał, że władze przewidują, iż jako goście paradę będzie obserwować „356 weteranów Wielkiej Wojny Ojczyźnianej (tak była w ZSRR a obecnie w Rosji jest nazywana wojna radziecko-niemiecka w latach 1941-45-red.). W tym 156 osób mieszkających za granicą”. Jednocześnie generał poinformował, że rozpoczęto przygotowania do przeprowadzenia parad 9 maja w 28 miastach.

Izolowany na arenie międzynarodowej prezydent Władimir Putin oglądał paradę w 2019 r. tylko w towarzystwie byłego prezydenta Kazachstanu Nursułtana Nazarbajewa. Fot./kremlin.ru.

– W Moskwie, Wołgogradzie, Kerczu (na okupowanym Krymie-red.), Murmańsku, Noworosyjsku, Petersburgu, Sewastopolu (również na okupowanym Krymie-red.), Smoleńsku, Tule i 19 miastach, gdzie rozlokowane są sztaby okręgów wojskowych, flot, armii ogólnowojskowych, korpusów armijnych i Flotylli Kaspijskiej – wyjaśnił.

Czytaj także: Rosja zmodernizuje armię Abchazji

W sumie „wojsko weźmie udział w uroczystościach w 374 miejscowościach (w Rosji) oraz siedmiu poza granicami. Wymienia się Hmejmim (Syria), Suchumi (Abchazja), Erywań i Gjumri (Armenia), Biszkek (Kirgizja), Duszanbe (Tadżykistan), Cchinwali (Południowa Osetia)”. Abchazja i Osetia Południowa nie są państwami uznawanymi na arenie międzynarodowej.

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Raytheon Technologies mocno osadzony w Polsce

Nowy zbrojeniowy gigant z USA, tworzony w wyniku fuzji rakietowego Raytheona i korporacji United ...

Bułgaria podjęła decyzję ws. zakupu wielozadaniowych samolotów bojowych

Bułgaria wydała zgodę na podpisanie międzyrządowej umowy LOA ze Stanami Zjednoczonymi. Porozumienie dotyczy wielozadaniowych ...

Superpociski dla Polski zamówione

Waszyngton złożył zamówienie na taktyczne, precyzyjnie naprowadzane na cel pociski ATACMS (Army Tactical Missile ...