Katar odbierał pierwszego Guardiana

Pierwszy śmigłowiec bojowy Boeing AH-64E dla Kataru. Fot./Emirat Kataru.

Siły Zbrojne Kataru odebrały pierwszy z zamówionych śmigłowców bojowych AH-64E Guardian.

W zakładach koncernu Boeing w Mesa w Arizonie odbyła się uroczystość prezentacji i formalnego przekazania pierwszego egzemplarza AH-64E Guardian dla Kataru. Jest to pierwsza, z 24 maszyn, zamówionych w lipcu 2016 r. przez Katar. Dostawy rozłożono na lata 2019-2020. Wartość porozumienia wynosi 667 mln dol. Dodatkowo kontrakt zawiera opcję dotyczącą możliwości zamówienia kolejnych 24 maszyn.

W regionie Bliskiego Wschodu śmigłowce tej wersji zostały niedawno zamówione także przez Arabię Saudyjską i Zjednoczone Emiraty Arabskie. Rozmowy ws. zakupu prowadzi także Egipt. W Katarze maszyny Boeinga otrzymały nazwę własną Brimstone.

AH-64E zastąpią w linii wielozadaniowe śmigłowce Aérospatiale Gazelle, które od lat pełnią rolę maszyn wsparcia sił naziemnych. Ich uzbrojenie obejmuje przeciwpancerne pociski rakietowe HOT.

Czytaj także: Francuskie myśliwce lecą do Kataru

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Raytheon Technologies mocno osadzony w Polsce

Nowy zbrojeniowy gigant z USA, tworzony w wyniku fuzji rakietowego Raytheona i korporacji United ...

Niemcy modernizują fregaty

Federalny Urząd ds. Uzbrojenia wysłał zapytanie o możliwości modernizacji wyposażenia radiolokacyjnego trzech fregat rakietowych ...

Siły Powietrzne szukają samolotów transportowych

Inspektorat Uzbrojenia przeprowadzi dialog techniczny, którego celem będzie zgromadzenie informacji związanych z potencjalnym zakupem ...