Katar odbierał pierwszego Guardiana

Pierwszy śmigłowiec bojowy Boeing AH-64E dla Kataru. Fot./Emirat Kataru.

Siły Zbrojne Kataru odebrały pierwszy z zamówionych śmigłowców bojowych AH-64E Guardian.

W zakładach koncernu Boeing w Mesa w Arizonie odbyła się uroczystość prezentacji i formalnego przekazania pierwszego egzemplarza AH-64E Guardian dla Kataru. Jest to pierwsza, z 24 maszyn, zamówionych w lipcu 2016 r. przez Katar. Dostawy rozłożono na lata 2019-2020. Wartość porozumienia wynosi 667 mln dol. Dodatkowo kontrakt zawiera opcję dotyczącą możliwości zamówienia kolejnych 24 maszyn.

W regionie Bliskiego Wschodu śmigłowce tej wersji zostały niedawno zamówione także przez Arabię Saudyjską i Zjednoczone Emiraty Arabskie. Rozmowy ws. zakupu prowadzi także Egipt. W Katarze maszyny Boeinga otrzymały nazwę własną Brimstone.

AH-64E zastąpią w linii wielozadaniowe śmigłowce Aérospatiale Gazelle, które od lat pełnią rolę maszyn wsparcia sił naziemnych. Ich uzbrojenie obejmuje przeciwpancerne pociski rakietowe HOT.

Czytaj także: Francuskie myśliwce lecą do Kataru

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Rozczarowani brakiem offsetu za F-35 ślą listy do ambasador Mosbacher

Polskie Lobby Przemysłowe im E. Kwiatkowskiego, skupiające wojskowych ekspertów i inżynierów, nie rezygnuje z ...

Analiza Radaru: „Narew” równie ważna jak „Wisła”

Rakietowa „Narew” powinna wystrzelić do 2026 r. Przeciwlotnicza zapora krótkiego zasięgu ma powstrzymać powietrznych ...

Australia odebrała kolejne F-35A Lightning II

Do bazy lotniczej Williamtown przyleciała kolejna partia wielozadaniowych samolotów bojowych Lockheed Martin F-35A Lightning ...