Podniesiono bandery na dwóch nowych rosyjskich atomowych okrętach podwodnych

W stoczni AO PO Siewmasz w Siewierodwińsku, z osobistym udziałem wiceministra obrony Aleksieja Kriworuczko i dowódcy rosyjskiej marynarki wojennej adm. Nikołaja Jewmienowa, odbyła się uroczystość podniesienia bandery na strategicznym okręcie podwodnym K-552 Kniaz' Oleg projektu 955A Boriej-A oraz wielozadaniowym okręcie podwodnym K-573 Nowosibirsk projektu 885M Jasien´-M.

Publikacja: 28.12.2021 19:07

Uroczystość podniesienia bander na okrętach podwodnych o napędzie jądrowym Kniaz' Oleg i Nowosibirsk

Uroczystość podniesienia bander na okrętach podwodnych o napędzie jądrowym Kniaz' Oleg i Nowosibirsk.

Foto: AO PO Siewmasz

Był to pierwszy od wielu lat przypadek, że w skład Wojenno-Morskogo Fłota (WMF) weszły w jednym dniu dwa okręty podwodne o napędzie atomowym.

Rangę tego wydarzenia podniósł udział, co prawda zdalny ‒ za pomocą połączenia wideo, prezydenta Rosji Władimira Putina, który w tym czasie uczestniczył w odbywającym się w Moskwie rozszerzonym kolegium Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej, które tradycyjnie jest okazją do zaprezentowania głowie państwa najnowszych wzorów uzbrojenia. Putin w swoim przemówieniu nazwał uzbrojenie nowych okrętów WMF „potężną siłą uderzeniową" i przypomniał, że Kniaz' Oleg jest uzbrojony w pociski balistyczne R-30 Buława, a wielozadaniowy Nowosibirsk, dzięki pociskom manewrującym systemów 3R-14 Kalibr i P-800 Oniks, jest w stanie nie tylko skutecznie zwalczać cele morskie, ale także wykonywać precyzyjne uderzenia na cele naziemne.

Zgodnie ze słowami prezydenta Rosji, w najbliższej przyszłości obydwie jednostki zasilą Flotę Oceanu Spokojnego: „...co znacząco zwiększy jej potencjał bojowy, zapewni bezpieczeństwo Rosji, niezawodną ochronę jej interesów narodowych na światowym oceanie". Putin dodał, że budowa serii okrętów podwodnych projektów 955A i 885M nie kończy się, stocznia Siewmasz zbuduje i przekaże flocie pięć kolejnych jednostek typu Boriej-A i sześć Jasien´-M. Stwierdził też, że Rosja: „...zwiększy to tempo renowacji marynarki wojennej, w tym celu zbuduje nowoczesne okręty nawodne i podwodne różnych klas oraz projektów, jednocześnie rozwinie infrastrukturę nadbrzeżną i oczywiście wzmocni gwarancje społeczne żołnierzy, zwiększy prestiż zawodów wojskowych.

Najnowszy rosyjski strategiczny okręt podwodny - Kniaz' Oleg proj. 955A jest drugą jednostką tego typu zbudowaną przez, wchodzącą w skład koncernu stoczniowego OSK (Objediniennaja stroitielnaja kompanija, Zjednoczona Korporacja Stoczniowa), stocznię z Siewierodwińska. Siewmasz od 2014 r. jest jedynym zakładem w Rosji budującym i obsługującym strategiczne okręty podwodne IV generacji (Boriej/Boriej-A). Okręt zbudowano na mocy umowy zawartej 25 maja 2012 r. między Ministerstwem Obrony FR a OSK, dotyczącej budowy czterech seryjnych jednostek proj. 955A o numerach stoczniowych 205-208. Stępka Kniazia Olega (numer stoczniowy 205) została oficjalnie położona 27 lipca 2014 r., zwodowano go 16 lipca 2020 r., zaś na pierwsze próby morskie wyszedł on 30 maja br.

Aktualnie w Siewierodwińsku trwa budowa trzech pozostałych okrętów proj. 955A z tego kontraktu – Gienieralissimusa Suworowa, Impieratora Aleksandra III i Kniazia Pożarskiego, których stępki położono w latach 2014-2016. Ponadto w lipcu 2020 roku podpisana została umowa na budowę dwóch następnych „strategów" proj. 955A, które będą nosiły nazwy Dmitrij Donskoj i Kniaz' Potiemkin, a ich stępki zostały położone 23 sierpnia br.

Nowosibirsk jest trzecim, po prototypowym K-560 Siewierodwinsku proj. 885 Jasien´ i pierwszym zmodyfikowanym według proj. Jasien´-M K-561 Kazanʹ, wielozadaniowym atomowym okrętem podwodnym czwartego pokolenia, który zasilił WMF. Jego stępkę położono aż osiem lat temu, bo 26 lipca 2013 r., zwodowano go 25 grudnia 2019 r., zaś na pierwsze próby morskie wyszedł on 2 lipca 2021 r.

Ponadto w stoczni w Siewierodwińsku prowadzona jest seryjna budowa kolejnych okrętów tego typu Jasien´-M. Aktualnie w różnych fazach produkcju znajduje się sześć kolejnych jednostek, są to: Krasnojarsk, Archangielsk, Piermʹ, Uljanowsk, Woronież i Władiwostok. Położenie stępek tych dwóch ostatnich okrętów nastąpiło 20 lipca 2020 r. Znajdujące się aktualnie w trakcie budowy wielozadaniowe okręty podwodne proj. 885M, mają zostać rozdysponowane równomiernie między floty Północną i Oceanu Spokojnego.

Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego