Otwiera to drogę do jej zamówienia przez Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej i wprowadzenie do uzbrojenia Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej.
Producent amunicji krążącej Kub jest gotowy do rozpoczęcia produkcji seryjnej systemu. Jak podano w komunikacie, ZALA Aero liczy, że dostawy do Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej rozpoczną się w przyszłym roku. Na razie jednak brak konkretnych informacji dotyczących kontraktacji tego uzbrojenia.
Czytaj więcej
Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) zgromadziła materiał fotograficzny przedstawiający nowe systemy uzbrojenia rozlokowane na terenie ukraińskich obwodów. Donieckiego (tzw. Donieckiej Republiki Ludowej) i ługańskiego (tzw. Ługańska Republika Ludowa), kontrolowanych przez prorosyjskie siły separatystyczne.
Firma ZALA Aero amunicję krążącej Kub rozwijała od kilku lat. Pierwsze oficjalne komunikaty o rozpoczęciu prac pojawiły się w 2015 r., cztery lata później, podczas międzynarodowej wystawy uzbrojenia IDEX-2019 w Abu Zabi, Kub został oficjalnie zaprezentowany przez producenta. Dyrektor generalny koncernu Rostech (który jest właścicielem Koncernu Kałasznikow) Sergiej Czemiezow zachwalał wówczas nowe uzbrojenie, mówiąc m.in., że Kub to niskokosztowa amunicja krążąca, która w masowych ilościach będzie wprowadzana do uzbrojenia w rosyjskim wojsku. Niska cena i duża liczebność tego uzbrojenia, jak mówił Czemiezow, miałaby by zmienić sposób prowadzenia operacji bojowych przez rosyjskie wojsko.
Zresztą na długo przed oficjalnym zakończeniem prób państwowych, amunicja krążąca Kub została już przez Rosjan sprawdzona w praktyce podczas działań bojowych w Syrii (de facto w komunikacie prasowym informację tę podaje sam producent). Na pewno bezzałogowce te były stosowane do wykonywania uderzeń w latach 2019 i 2020, a część doniesień medialnych podaje, że pierwszy raz użyto ich nawet w 2015 r. Bez względu na to, kiedy Rosjanie rozpoczęli testowanie tego uzbrojenia w warunkach bojowych, najprawdopodobniej syryjskie próby miały na celu przede wszystkim sformułowanie wniosków dotyczących ich praktycznego wykorzystania na poziomie taktycznym. W tym kontekście źródła rosyjskie coraz częściej wskazują na szczególną efektywność wykorzystania amunicji krążącej w ramach tzw. roju.