Poinformowano też o wartości zamówień zawartych przy okazji salonu lotniczego Dubai Airshow 2021, który odbył się w dniach 14-18 listopada.
Interfaks powołuje się na słowa dyrektora generalnego Rosoboroneksportu Aleksandra Michiejewa, wypowiedziane przy okazji rozpoczęcia w Zjednoczonych Emiratach Arabskich salonu lotniczego Dubai Airshow 2021, na którym Michiejew jest obecny. Według niego ok. 30 proc. zamówień na rosyjską broń wpłynęło właśnie od państw Środkowego Wschodu. Interfaks przypomina, że w sierpniu tego roku, w ramach podsumowania forum Armija-2021, Michiejew mówił o zawarciu w trakcie tej imprezy ok. 20 umów eksportowych o łącznej wartości ponad 2 mld euro. Zamówienia miały dotyczyć m.in. myśliwców wielozadaniowych rodziny Su-30; śmigłowców Mi-35P, Mi-171Sz i Mi-17W-5; uzbrojenia lotniczego; przeciwpancernych pocisków kierowanych Korniet-EM; uzbrojenia do okrętów nawodnych i podwodnych. Do tego dochodzą kontrakty o wartości 1 mld euro zawarte przy okazji tegorocznego lotniczo-kosmicznego salonu MAKS.
Czytaj więcej
Jak donosi agencja informacyjna TASS, władze Rosji rozważają utworzenie nowego związku operacyjnego Marynarki Wojennej Federacji Rosyjskiej – Floty Arktycznej.
Cytując dalej Michiejewa, Interfaks napisał, że po raz pierwszy wpłynęły zamówienia eksportowe na artyleryjsko-rakietowy system przeciwlotniczy Pancyr-S1M, mobilny system walki elektronicznej Riepiełlent-Patrul do obrony przed małymi bezzałogowymi systemami powietrznymi czy także po raz pierwszy na system walki radioelektronicznej serii Krasucha. Należąca do państwowej korporacji Rostiech spółka Rosoboroneksport jest jedynym rosyjskim podmiotem upoważnionym do pośredniczenia w eksporcie rosyjskiego uzbrojenia lub też imporcie do Rosji uzbrojenia zagranicznego pochodzenia.
Natomiast po kilku dniach od rozpoczęcia Dubai Airshow 2021, rosyjskie media, np. ekonomiczny portal RBK, przytaczają słowa dyrektora generalnego państwowej korporacji Rostiech Siergieja Czemiezowa, który powiedział, że w toku trwania tej imprezy Rosoboroneksport zawarł umowy na dostawę statków powietrznych i części zamiennych o łącznej równowartości 1,3 mld dolarów. Czemiezowi wtóruje Michiejew. Jak 16 listopada donosi agencja informacyjna TASS, łączna wartość zamówień z wojskowej branży lotniczej zawartych przy okazji Dubai Airshow 2021 sięgnęła równowartości 2,5 mld dol. Kwota podana przez Michiejewa obejmuje także uzbrojenie lotnicze i najpewniej także sprzęt przeciwlotniczy.