Aktualizacja: 24.11.2024 20:13 Publikacja: 16.11.2021 15:16
Wizja artystyczna patrolowca arktycznego Iwan Papanin.
Foto: MO FR
Głównym jej zadaniem miałoby być zapewnienie bezpieczeństwa Północnej Drogi Morskiej i wybrzeża Arktyki w obszarze odpowiedzialności rosyjskich flot – Północnej i Oceanu Spokojnego.
W Rosji może powstać nowy związek operacyjny Wojenno-Morskogo Fota – Flota Arktyczna. Jej utworzenie jest rozważane dla zapewnienia bezpieczeństwa Północnej Drogi Morskiej, ważnej morskiej arterii handlowej, łączącej Daleki Wschód z Europą Północną. Ocieplanie się klimatu sprawia, że jej eksploatacja jest łatwiejsza i tańsza, co z koeli stanowi atrakcyjną alternatywę dla konwencjonalnej trasy ‒ przez Ocean Indyjski, Kanał Sueski i Morze Śródziemne, która jest znacznie dłuższa, a na dodatek na niektórych odcinkach zagrożona atakami piratów. Ponadto rejon Arktyki ma rosnące znaczenie gospodarcze, związane z eksploracją bogatych złóż surowców. Utworzenie Floty Arktycznej pozwoli flotom Północnej i Oceanu Spokojnego skupić się na realizowaniu misji bojowych zgodnie z ich przeznaczeniem. Zakłada się, że infrastruktura do funkcjonowania nowego związku operacyjnego zostanie wydzielona z flot Północnej i Oceanu Spokojnego. Z czasem będzie ona uzupełniona o okręty i sprzęt specjalny do operowania w Arktyce.
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, zatwierdził umowę ramową na dostawy nowych pojazdów dla Wojska Polskiego.
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, poinformował, że Rada Modernizacji Technicznej zatwierdziła projekt cięższego niż bwp Borsuk wozu.
MON zamawia w HSW ponad tysiąc nowych bojowych wozów piechoty Borsuk. Skonstruowane w kraju, uzbrojone i wyposażone w zaawansowaną elektronikę zwiastują w armii rewolucję.
Rząd zdecydował o znaczącym podniesieniu potencjału artyleryjskiej zbrojowni HSW. Premier Morawiecki zapowiedział dokapitalizowanie huty i innych zbrojeniowych firm z Podkarpacia.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, podpisał aneks do umowy na dostawy kolejnej partii karabinków MSBS Grot.
Chorwacja dzięki pięknej i różnorodnej przyrodzie, wspaniałym zabytkom, kulturze i atrakcjom oferuje niezapomniane doświadczenia przez cały rok. Magiczna przedświąteczna atmosfera zimą, aktywności na świeżym powietrzu wiosną, błogi relaks latem czy delektowanie się bogactwem smaków jesienią, to tylko niektóre z wielu interesujących propozycji na ciekawe spędzenie czasu w Chorwacji.
Od trzech lat, bez trzech miesięcy, Ukraina broni się przed rosyjską agresją. W sobotę prezydent Wołodymyr Zełenski podczas międzynarodowej konferencji poświęconej żywności "Zboże z Ukrainy" wypowiedział się na temat ewentualnego terminu zakończenia konfliktu. Jego zdaniem "Ukraina ma szansę, aby zakończyć wojnę w przyszłym roku".
Choć to z reguły straż miejska sama z siebie usuwa porzucone, stare i zniszczone samochody z ulic, to w Łodzi mieszkańcy zdecydowali, by miasto uprzątnęło wraki w ramach Budżetu Obywatelskiego 2025. Oznacza to, że straż miejska dostanie na ten cel dodatkowe pieniądze.
Program powrotu, po ponad 50 latach, Amerykanów na Księżyc notuje opóźnienia. Zapowiada się pasjonujące starcie z Chinami.
Elitarne grono dzieł sztuki, które sprzedano na aukcji za kwotę co najmniej 100 milionów dolarów, powiększyło się o kolejną pracę. Wszystko za sprawą licytacji w domu aukcyjnym Christie's.
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan i jego rosyjski odpowiednik Władimir Putin przeprowadzili rozmowę telefoniczną, która poświęcona była współpracy ich krajów.
Cybernetyczne ataki na banki skandynawskie dokonywane prawdopodobnie przez hakerów związanych z Rosją są największym zagrożeniem dla stabilizacji finansowej w regionie - stwierdził w wywiadzie dla Bloomberga nowy wiceprezes banku centralnego Danii, Ulrik Nodgaard.
Z przyczyn technicznych 50 proc. floty airbusów w Rosji zostało wyłączonych z eksploatacji. Największe są kłopoty z silnikami. Takie same ma także Wizz Air. Tyle, że Węgrzy mają dostęp do serwisowania. Rosjanie – nie.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas