Wkrótce do służby wejdą nowe rosyjskie atomowe okręty podwodne

Na początku marca agencja TASS kilkakrotnie informowała o postępach programów budowy okrętów podwodnych z napędem jądrowym dla Marynarki Wojennej Federacji Rosyjskiej.

Publikacja: 10.03.2021 14:59

Wkrótce do służby wejdą nowe rosyjskie atomowe okręty podwodne

Foto: W maju mają rozpocząć się próby państwowe Biełgoroda nosiciela torped atomowych Posiejdon. Fot. MO FR.

Chodzi o nowe jednostki strategiczne, wielozadaniowe i specjalnego przeznaczenia, które mają dla Kremla wyższy priorytet niż duże okręty nawodne.

Choć rosyjskie media zastrzegają, że mimo pochodzenia z kompleksu wojskowo-przemysłowego, część informacji nie ma oficjalnego potwierdzenia. Mimo to warto je przytoczyć, jako przybliżony obraz najistotniejszych programów morskich, realizowanych z myślą o Marynarce Wojennej Federacji Rosyjskiej.

Nosiciele atomowych Posiejdonów

W pierwszej kolejności donoszą one o terminie rozpoczęcia prób państwowych okrętu podwodnego K-329 Biełgorod. Mowa o jednostce specjalnego przeznaczenia projektu 09852, pierwszego nosiciela wielkogabarytowych torped z napędem jądrowym 2M39 Posiejdon (program Status-6).

Czytaj także: Rosja: nowy sprzęt w armii

Okręt, który zwodowano 23 kwietnia 2019 r., miałby je rozpocząć w maju tego roku. Jednostka powstała w wyniku przebudowy nieukończonej jednostki uzbrojonej w pociski manewrujące projektu 949AM Antiej.

Po przedłużeniu kadłuba mierzy on teraz 184 m, co jest rekordem świata. Przewyższa tym samym nawet słynne strategiczne okręty projektu 941 Akuła (NATO Typhoon) z lat 80., które mają długość 172,8 m. Torpeda Posiejdon to broń ofensywna, przeznaczona do atakowania instalacji brzegowych. Ma długość 20 m, średnicę 1,8 m, masę ok. 100 ton, a zasięg wynieść ma 10 000 km. Biełgorod może ich zabrać podobno sześć.

Czytaj także: Rosja wzmacnia Flotę Pacyfiku

Na 2021 r. zaplanowano wodowanie W tym roku drugiego okręt o takim samym przeznaczeniu. Będzie to Chabarowsk projektu 09851. Trzeci zaś, projektu 09853, ma zostać przekazany flocie w 2027 r.

Odstraszanie strategiczne

Najważniejszym programem dotyczącym jednostek podwodnych jest jednak budowa strategicznych jednostek projektu 955A (09552) Boriej-A, uzbrojonych w pociski balistyczne. Od 16 czerwca ub.r. w WMF służy pierwszy z nich – K-549 Kniazʹ Władimir. Dołączył on do trzech okrętów pierwszej serii 955 (09551) Boriej.

"K-549 Kniaz Władimir. Fot./Siewmasz."

Pierwszy strategiczny okręt podwodny z napędem jądrowym projektu 955A – K-549 Kniaz Władimir. W maju rozpocznie się budowa kolejnej pary. Fot./Siewmasz.

radar.rp.pl

Obecnie trwa budowa czterech Boriejów-A: Kniazia Olega, Gienieralissimusa Suworowa, Impieratora Aleksandra III i Kniazia Pożarskiego. W maju tego roku rozpocznie się natomiast produkcja kolejnej pary ‒ Dmitrija Donskoja i Kniazia Potiemkina.

Czytaj także: Rosja planuje budowę dwóch okrętów desantowych

Najprawdopodobniej ceremonia inauguracji ich budowy odbędzie się 9 maja, świętowanego w Rosji jako dzień zwycięstwa. Każdy z tych okrętów przenosi 16 pocisków balistycznych R-30 systemu D-30 Buława o zasięgu międzykontynentalnym. Borieje mają zastąpić w służbie jednostki projektu 667BRDM i ostatnie okręty projektów 941UM Akuła (TK-208 Dmitrij Donskoj) oraz 667BDR Kalmar (K-44 Riazanʹ).

Z Kalibrami i Cyrkonami

Niemniej istotnym programem jest seryjna budowa wielozadaniowych jednostek projektu 885M (08851) Jasienʹ-M. Zainicjowany na przełomie lat 80. i 90. XX wieku program, wlecze się trapiony pierwotnie problemami finansowymi, a ostatnio technicznymi.

Do tej pory do służby przyjęto jedynie prototypowy K-560 Siewierodwinsk (projekt 885). Pierwszy okręt seryjny – K-561 Kazanʹ był już anonsowany jako gotowy do służby przez media rosyjskie kilkakrotnie, ale nieokreślone wady techniczne prowadziły do konieczności przedłużenia prób państwowych i wprowadzania korekt. Jest tak i tym razem, ale podobno jednostka jest już faktycznie na końcu długiej drogi do rozpoczęcia służby (zwodowano ją 31 marca 2017 r.).

"K-561 Kazan. Fot./Siewmasz."

Program budowy wielozadaniowych Jasieni-M ma wysoki priorytet, ale nie idzie zgodnie z planem. Ponoć ma się to zmienić w najbliższym czasie. Fot./Siewmasz.

radar.rp.pl

Zdaniem TASS drugi seryjny Jasienʹ-M, K-573 Nowosibirsk, trafi do rosyjskich marynarzy do końca tego roku. To jednak wątpliwe, bo jeszcze nawet nie wyszedł w morze na próby.

Podano też przybliżony termin rozpoczęcia prób w locie systemu rakietowego z pociskiem hipersonicznym 3M22 Cyrkon w wersji do okrętów podwodnych. Nie będzie to wcześniej niż w czerwcu i do pierwszych strzelań testowych posłuży Siewierodwinsk. Do tej pory odpalał on, jak i Kazan’, pociski rakietowe systemów Kalibr-PŁ i Oniks.

Czytaj także: Rosyjskie okręty atomowe w Sudanie

Tymczasem trwa budowa kolejnych Jasieni-M: K-571 Krasnojarsk, K-564 Archangielsk, Uljanowsk, Woronież i Władiwostok. Podano niedawno szacowane terminy przekazania flocie tej ostatniej pary – będzie to odpowiednio – w latach 2027 i 2028.

Wszystkie wspomniane atomowe okręty podwodne powstają w stoczni Siewiernoje maszynostroitielnoje priedprijatije OAO PO „Siewmasz” w Siewierodwińsku. Stocznia wchodzi w skład Zjednoczonej Korporacji Stoczniowej (Objedinionnaja sudostroitielnaja korporacyja). To obecnie jedyny zakładów Federacji Rosyjskiej zajmujący się produkcją okrętów podwodnych z napędem jądrowym.

Chodzi o nowe jednostki strategiczne, wielozadaniowe i specjalnego przeznaczenia, które mają dla Kremla wyższy priorytet niż duże okręty nawodne.

Choć rosyjskie media zastrzegają, że mimo pochodzenia z kompleksu wojskowo-przemysłowego, część informacji nie ma oficjalnego potwierdzenia. Mimo to warto je przytoczyć, jako przybliżony obraz najistotniejszych programów morskich, realizowanych z myślą o Marynarce Wojennej Federacji Rosyjskiej.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego