Agencja prasowa Interfax poinformowała o podpisaniu przez Rosyjską Państwową Korporację Energii Jądrowej (Rosatom) i stocznię АО „30 Sudoriemontnyj zawod” (AO „30 SRZ”) kontraktu o wartości 5 mld rubli na utylizację ciężkiego krążownika rakietowego z napędem jądrowym Admirał Łazariew.
Okręt służył we Flocie Oceanu Spokojnego. Tym samym zakończyły się spekulacje o możliwości przywrócenia tej jednostki do służby. Ich źródłem tkwiło w dotkliwym braku oceanicznych okrętów nawodnych w szeregach Marynarki Wojennej Federacji Rosyjskiej.
Czytaj także: Rosja wzmacnia Flotę Pacyfiku
Zlokalizowana w miejscowości Dunaj nad zatoką Striełok niedaleko Władywostoku stocznia АО „30 SRZ” wchodzi w skład grupy stoczniowej DCSS (Dalniewostocznyj centr sudostrojenija i sudoriemonta). Firma jest częścią koncernu Rosnieft. Stocznia ma duże doświadczenie w utylizacji atomowych okrętów podwodnych. Ostatnio wykonała również rozbiórkę wielkiego okrętu rozpoznawczego Urał proj. 1941 Titan, także z napędem jądrowym. Za stocznią przemawia nie tylko doświadczenie, ale także lokalizacja. Po sąsiedzku, po drugiej stronie Zatoki Razbojnik, znajduje się dalekowschodnie składowisko odpadów promieniotwórczych. To tam przechowane są reaktory zutylizowanych dotychczas okrętów o napędzie nuklearnym.
Również odległość, na którą trzeba będzie przeholować kadłub krążownika, jest niewielka. Okręt cumuje on przy pirsie w buchcie Abrek, będącej częścią większej Zatoki Striełok. Ma się on znaleźć w stoczni do końca kwietnia tego roku. Utylizacja potrwa do 30 listopada 2025 r.
Ciężki krążownik Admirał Łazariew
Admirał Łazariew (eks-Frunze) jest drugim z czterech zbudowanych przez stocznię „Bałtijskij Zawod” im. S. Ordżonikidzie w Leningradzie, obecnie AO „Bałtijskij Zawod” w Sankt Petersburgu, ciężkich krążowników atomowych proj. 11442 Orłan.