Zagraniczne części problemem rosyjskiej zbrojeniówki

Ministerstwo obrony odmówiło zakupu nowej broni o nazwie „Tocznost” („Celność”).

Publikacja: 28.05.2019 10:32

Nieudany karabin „Tocznost”. Fot./Autor Vitaly V.Kuzmin; Wikimedia commons.

Nieudany karabin „Tocznost”. Fot./Autor Vitaly V.Kuzmin; Wikimedia commons.

Foto: Nieudany karabin „Tocznost”. Fot./Autor Vitaly V.Kuzmin; Wikimedia commons.

– Ministerstwo Obrony nie złoży zamówienia na nowe uzbrojenie – powiedział anonimowy urzędnik tego resortu agencji „Interfax”. Głównym zarzutem, względem karabinu „Tocznost”, jest fakt wykorzystania w nim „zagranicznych komponentów”. Z powodu sankcji nałożonych na Rosję produkcja lub remont karabinu – zwłaszcza przyrządów optycznych – mogłaby się okazać niemożliwa. Zamianę zagranicznych komponentów na krajowe uznano za „bezcelowe”.

Dwa lata temu, wiosną 2017 r. dyrektor „Centralnego naukowo-badawczego instytutu mechaniki precyzyjnej” (twórcy broni) Dmitrij Siemizorow przyznawał, że istnieją problemy z zagranicznymi częściami kompleksu „Tocznost” (karabinu i przyrządów celowniczych).

Czytaj także: Ile Rosja naprawdę wydaje na zbrojenia?

– Szykujemy naszą aparaturę, by do 2020 r. uczynić broń w pełni rodzimą – zapowiadał.

Od momentu wprowadzenia sankcji w 2014 r. rosyjskie władze popierają „importozamieszczenije”,  czyli zamienianie importowanych dóbr tworzonymi w Rosji. Najwyraźniej w przypadku karabinu snajperskiego okazało się to za drogie.

„Tocznost” testowano w rosyjskich oddziałach powietrzno-desantowych. Ich oficerowie dali mu podobno „dobrą notę”, ale później broń skierowano”na dopracowanie. Nie wiadomo z jakiego powodu. W 2017 r. karabin przyjęto na wyposażenie sił operacji specjalnych, oddziałów kontrwywiadu FSB, Gwardii Narodowej oraz FSO (odpowiednika polskiej Służby Ochrony Państwa).

Czy „Tocznost” to kopia T-5000?

Nieznane są dane taktyczno-techniczne karabinu. Jego producentem miał być prywatny holding z Moskwy „Promtechnologia” – wytwórca innego karabinu snajperskiego T-5000, który obecnie produkowany jest wyłącznie na rynki cywilne.

Czytaj także: Rosja: atomowa torpeda za dwa lata

Eksperci oceniają, że „Tocznost” ma podobne charakterystykę lub jest to ta sama proń po niewielkich modyfikacjach. T-5000 waży od 6,1 kg (dla naboju 7,61×51 mm) do 6,5 kg (dla naboju 8,6×69 mm). Długość 1060-1280 mm. Zasięg 1000-1500 m. Magazynek od spodu na 5 lub 10 nabojów.

Instytut Mechaniki Precyzyjnej cały czas pracuje nad kolejnym kompleksem snajperskim – „Ugoliok” („Węgielek”). Konstrukcja przeszła pierwsze testy w połowie kwietnia.

Eskperci zastrzegali, że „Ugoliok” zaprojektowano „do strzelania na dalekie odległości. Oznacza to, że broń nie zamieni SWD”. Karabin snajperski SWD został opracowany w latach 60. ubiegłego wieku, jednak do dziś jego kolejne modyfikacje znajdują się na uzbrojeniu rosyjskiej armii.

Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego