Dzięki uruchomieniu w pełni zautomatyzowanej nowoczesnej instalacji do elaboracji (napełniania materiałem wybuchowym) amunicji artyleryjskiej wkrótce zdolności produkcyjne „wybuchowej” spółki w tym zakresie zostaną podwojone. Kolejną inwestycją jest instalacja do kontroli jakości produkcji m.in. bomb lotniczych czy pocisków wielkokalibrowych metodą radiograficzną. Badanie to stosuje się w celu wykrycia m.in. korozji, uszkodzeń wewnętrznych struktury materiału, nieszczelności, wad materiałowych czy jakości spawów.
W czołówce eksporterów w PGZ
Prezes Nitro-Chemu Dominik Sawicki przyznaje, że stałe eksportowe zamówienia na TNT to od dekad fundament stabilnej pracy kujawsko - pomorskiej firmy, zatrudniającej obecnie 500 pracowników. Warto wiedzieć, że bydgoska spółka jest od lat jednym z największych dostawców trotylu do US Army. To m.in. dzięki temu w Polskiej Grupie Zbrojeniowej Nitro-Chem od lat utrzymuje pozycję w gronie liderów eksportu. W 2022 r. przychody spółki sięgnęły 330 mln zł.
Nie jest tajemnicą, że wybuch wojny w Ukrainie i skok popytu na materiały wybuchowe w globalnej skali zmusił bydgoskie zakłady do rozpędzenia produkcji trotylu do maksymalnych poziomów.
Czytaj więcej
Państwowe fabryki broni skupione w PGZ zarobią w tym roku niemal 1,8 mld zł na eksporcie uzbrojenia. To rekord.
- Dziś wytwarzamy TNT i inne materiały wysokoenergetyczne na trzy zmiany, przez 24 godziny na dobę – potwierdza prezes Sawicki.