Struktury nowych F16 będą produkowane na Pokarpaciu

Zakłady PZL Mielec, należące do koncernu Lockheed Martin, rozpoczynają produkcję elementów kadłuba do wielozadaniowych samolotów F-16. Docelowo w podkarpackiej firmie ma powstawać nawet 80 proc. struktur tego wciąż zamawianego i rozpowszechnionego w świecie myśliwca.

Publikacja: 29.08.2023 12:07

Struktury nowych F16 będą produkowane na Pokarpaciu

Foto: Fotorzepa/Marian Zubrzycki

W Mielcu już powstają dwa elementy przedniej części struktury kadłuba F-16 oraz struktura tylnej części samolotu. Komponenty są przeznaczone do maszyn w najnowszej obecnie wersji Block 70 i Block 72 przeznaczonych przez Lockheed Martin przede wszystkim na eksport.

Przygotowania do uruchomienia produkcji trwały rok i obejmowały min. szkolenie pracowników PZL Mielec w USA oraz remont hali produkcyjnej w której powstawały przed laty maszyny szkolno bojowe polskiej konstrukcji I-22 Iryda.

- Zaczynamy produkcję seryjną struktur kadłuba F-16 a liczba części i wielkość zamówienia – zgodnie z zapowiedziami Leockheed Martin będzie wzrastać - deklaruje Janusz Zakręcki, prezes PZL Mielec. W zakładach zatrudniających blisko 1500 pracowników i 5 tys. fachowców w firmach kooperujących z PZL panuje przekonanie, że przedsiębiorstwo będzie dostarczać za Atlantyk na linie montażu końcowego F-16 Lockheed Martin Aeronautics w Greenville, w Karolinie Południowej docelowo nawet 80 proc. struktur płatowca. Na razie w Mielcu będą powstawały miesięcznie cztery egzemplarze każdego elementu struktury F-16. Łącznie zamówienie dla Mielca dotyczy 50 sztuk każdego typu części.

Struktury kadłuba F-16 produkcji PZL Mielec.

Struktury kadłuba F-16 produkcji PZL Mielec.

materiały prasowe

- To dla nas istotna dywersyfikacja produkcji i wejście do kolejnej, innej ligi biznesu lotniczego obok produkcji śmigłowców Black Hawk i samolotów M28 - mówi prezes Zakręcki.

Mielec będzie rozszerzał produkcję elementów do F16. Docelowo w polskiej fabryce ma postawać blisko 80 proc. kadłuba samolotu.

F-16 pozostaje kluczowym elementem Sił Powietrznych i filarem flot samolotów wielozadaniowych wielu armii w Europie Środkowej i Wschodniej . Na świecie w tej chwili jest użytkowanych 3100 maszyn F-16 wielu , wielokrotnie sprawdzanych w warunkach bojowych wersji tego jednosilnikowego samolotu bojowego. Polskie Siły Powietrzne dysponują 48 egzemplarzami samolotu który stanowi dziś trzon lotnictwa bojowego RP.

Uruchomienie w PZL Mielec produkcji struktur wciąż potrzebnego i kontraktowanego myśliwca niewątpliwie wzmacniają pozycję Polski jako kluczowej części globalnego programu F-16, co przełoży się na zamówienia dla innych lokalnych przedsiębiorstw polskiej Doliny Lotniczej funkcjonujących w łańcuchu dostaw amerykańskiego giganta zbrojeniowego.

Struktury kadłuba F-16 produkcji PZL Mielec.

Struktury kadłuba F-16 produkcji PZL Mielec.

materiały prasowe

Sprawdzone operacyjnie samoloty F-16 w wersjach dostosowanych do obecnych wymagań i zagrożeń są nadal zyskują użytkowników na całym świecie. Siły zbrojne wielu państw poszukują najwyższej jakości samolotów wielozadaniowych czwartej generacji, bo to konstrukcja o globalnym zasięgu oferowana w rozsądnych cenach i wyróżniająca się przystępnymi kosztami eksploatacji.

To dlatego Lockheed Martin ma wciąż w portfelu zamówienia na blisko 150 nowych samolotów. Maszyny F-16 w wersjach Block70/ 72 ( nowe myśliwce różnia się m in. silnikami – cześć napędów do najnowszych samolotów dostarcza General Electric, a część - Pratt&Whitney) – zamówiły w ostatnim okresie m in. Bahrajn, Jordania, Bułgaria, Słowacja, Maroko i Tajwan.

W ostatnich tygodniach szybko umacnia się „skrzydlata" koalicja darczyńców, którzy deklarują przekazanie używanych F-16 broniącej się Ukrainie. Duńczycy, Holendrzy i Norwegowie obiecują wsparcie Kijowa ok. 70 samolotami. Uruchomienie szkolenia ukraińskich pilotów w USA zapowiedział w tych dniach Waszyngton.

Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego