Reklama
Rozwiń

Dalekosiężny pocisk powiększy rodzinę rakiet CAMM

Rodzina brytyjskich przeciwlotniczych naprowadzanych radarowo pocisków CAMM doczeka się zapewne nowej rakiety CAMM-MR o zasięgu znacznie przekraczającym 100 km. MBDA UK potwierdza: przygotowania ruszyły.

Publikacja: 07.08.2023 18:03

Dalekosiężny pocisk powiększy rodzinę rakiet CAMM

Foto: CAMM. Fot./MBDA


O rozpoczęciu analiz i prac koncepcyjnych zmierzających do produkcji broni potężniejszej od obecnych pocisków CAMM (Common Anti-air Modular Missile) i CAMM-ER poinformowali dziennikarzy z Polski szefowie MBDA UK podczas ubiegłotygodniowej wizyty w zakładach w Bolton pod Manchesterem. Adrian Monks dyrektor MBDA UK ds. rozwoju biznesu w Polsce podkreślał, że inspiracje dla brytyjskich konstruktorów pochodzą również od partnerów ze Wschodu:

- Warszawie bardzo zależy by dysponować w przyszłości pociskiem, który wykorzystuje sprawdzone i skuteczne rozwiązania rakiet CAMM, ale mógłby razić cele z większej odległości niż np. rakieta w wersji ER oferowana do przyszłej tarczy powietrznej „Narew" operująca na dystansie ok. 45 km – tłumaczy Monks.

Konieczne zmiany w wyrzutni

Z analiz specjalistów MBDA UK wynika, że przyszły dalekosiężny pocisk opatrzony znakiem MR byłby nową konstrukcją o masie zdecydowanie większej niż te obecne, nie przekraczające wagi 99 kg, klasyczne efektory CAMM. W związku z większymi gabarytami nowej broni przebudowana byłaby także konstrukcja wyrzutni iLouncher – zamiast 4 kontenerów z pociskami, pojemnik startowy zawierałby jedną rakietę CAMM MR.

Wśród specjalistów trwa dyskusja, czy do wydłużenia zasięgu broni należałoby w systemie napędowym użyć specjalnego bustera wzmacniającego siłę ciągu.

Foto: materiały prasowe

- Ta inne rozstrzygnięcia i decyzje dotyczące konstrukcji pocisku jeszcze przed specjalistami MBDA – mówi Monks. - Wiadomo jednak co zamierzamy uzyskać: celem są pociski o zasięgu znacznie przekraczającym 100 km zdolne osiągać pułap ok. 20 km – dodaje.

Brytyjczycy podkreślają, że bardzo istotne, zwłaszcza w świetle doświadczeń wojennych na Ukrainie jest zachowanie w przyszłej konstrukcji CAMM-MR wszelkich zalet i zdolności efektorów z rodziny CAMM. Unikalna technika zimnego startu pocisków znacznie ułatwia np. maskowanie stanowisk i ukrywanie wyrzutni dyslokowanych w terenie – mówią fachowcy.

Wielka kariera przeciwlotniczych rakiet

Przypomnijmy. Kierowane radarowo pociski CAMM (Common Anti-Air Modular Missiles), które wpierw jako broń pokładowa osłaniały okręty Royal Navy, dziś robią błyskawiczną karierę w naziemnych systemach przeciwlotniczych brytyjskiej czy włoskiej armii.

Rakiety CAMM to bardzo precyzyjna broń zdolna do zwalczania szybkich celów takich jak pociski manewrujące i samoloty. Do tego wyjątkowo skuteczna w niszczeniu nieprzyjacielskich bojowych dronów.

Start pocisku przeciwlotniczego CAMM-ER. Fot./MBDA.

Start pocisku przeciwlotniczego CAMM-ER. Fot./MBDA.

Foto: MBDA

System CAMM ma charakter wielokanałowy co oznacza, że jest w stanie namierzyć i zwalczać kilkanaście i więcej celów jednocześnie. Sama naprowadzana radarowo na cel rakieta CAMM o masie nie przekraczającej 1 tony może rozwinąć prędkość 3700 km/h i niszczyć myśliwce, bezzałogowe statki powietrzne, a nawet naprowadzane laserowo bomby precyzyjne. CAMM/CAMM-ER są jedynymi zachodnimi pociskami przeciwlotniczymi, które wykorzystują metodę tzw. zimnego startu.

Dyskretny i skryty pneumatyczny start

Rakieta CAMM najpierw jest wyrzucana z kontenera startowego przy pomocy pneumatycznej katapulty, następnie uruchamiają się jej miniaturowe rakietowe silniki korekcyjne, które obracają pocisk w kierunku celu, a dopiero potem włącza się rakietowy silnik marszowy. Dzięki temu położenie wyrzutni trudno wykryć, bo startowi pocisków w I fazie lotu nie towarzyszy podmuch i ogień gazów wylotowych. Na dodatek rakiety odpalane są z pionowych wyrzutni co skraca czas reakcji i zwiększa zdolność zwalczanie celów w pełnym zakresie 360 stopni. Poza tym silnik rakietowy pocisków CAMM wykorzystuje tzw. paliwo małowrażliwe o najwyższym stopniu bezpieczeństwa w tej klasie broni.

Zdaniem polskich ekspertów zestawy przeciwlotnicze CAMM i CAMM-ER należą dziś do najskuteczniejszych w krajach NATO. Pociski wyposażono w aktywny radiolokacyjny układ naprowadzania odporny na zakłócenia. Także polskie elementy zestawu rakietowego wprowadzane do są z najwyższej technologicznej półki.

Według MBDA UK przyszłe dalekosiężne pociski CAMM MR, których rozwój dopiero startuje mogłyby osiągnąć stan gotowości do eksploatacji i zasilić sojusznicze arsenały dopiero na początku lat 30–tych XXI wieku.

Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku