Reklama
Rozwiń

Obsługa abramsów przesądzi o poznańskiej pancernej potędze

Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne w Poznaniu zbudują Centrum Kompetencyjne do obsługi czołgów Abrams. Porozumienie w tej sprawie podpisała właśnie PGZ i producent czołgów amerykańską firmą General Dynamics Land Systems.

Publikacja: 29.06.2023 11:43

Obsługa abramsów przesądzi o poznańskiej pancernej potędze

Foto: Kpr. Wojciech Król/CO MON

Poniedziałkowa umowa jest wynikiem uzgodnień poczynionych pomiędzy Polską Grupą Zbrojeniową, WZMot z polskiej strony i amerykańskim partnerem, koncernem GDLS. Porozumienie o współpracy przemysłowej pozostaje w bezpośrednim związku z decyzją ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka o zakupie na potrzeby polskiej armii czołgów Abrams – podkreśla PGZ.

Umowa potwierdza decyzję o utworzeniu w ramach Wojskowych Zakładów Motoryzacyjnych Centrum Kompetencyjnego w zakresie czołgów Abrams, ustanawiając jednocześnie w poznańskiej spółce „potencjał do ich szeroko pojętych obsług w celu zabezpieczenia przyszłych potrzeb w tym zakresie użytkowników sprzętu czyli Sił Zbrojnych RP. W dalszej perspektywie z potencjału wielkopolskiego Centrum Pancernego będą mogły korzystać także oddziały wojsk amerykańskich stacjonujących w Polsce i innych krajach naszego regionu".

Wielomiesięczne przygotowania

- Do utworzenia ośrodka serwisowego czołgów Abrams w Poznaniu przygotowywaliśmy się już od dawna , sukcesywnie budujemy zdolności do obsługi broni pancernej amerykańskiej produkcji. Dzięki dużemu zaangażowaniu zarządu i pracowników WZM popartego dotychczasowym wieloletnim doświadczeniem w zakresie serwisowania ciężkiego sprzętu gąsienicowego jakim dysponuje poznańska spółka, udało się nam osiągnąć porozumienie ze stroną amerykańską. Dzisiejsza umowa formalizuje nasze starania i jednocześnie otwiera nową kartę w historii spółki – podkreślił prezes PGZ Sebastian Chwałek.

Warto przypomnieć, że w 2022 r., w związku z potrzebami Wojska Polskiego, została zawarta umowa na dostawę 250 czołgów Abrams M1A2 SEPv3 wraz ze sprzętem towarzyszącym, pakietem logistycznym i szkoleniowym. Zgodnie z założeniami, udostępnienie pierwszych czołgów Abrams M1A2 SEPv3 powinno nastąpić do końca 2024 r., natomiast całość dostaw zostanie zrealizowana do końca 2026 r. W 2023 r. MON zawarło kolejną umowę na 116 czołgów Abrams w wersji M1A1 - wraz ze sprzętem towarzyszącym, pakietem logistycznym i szkoleniowym. Dzięki zawartej w poniedziałek umowie sprzęt ten będzie obsługiwany w Centrum Kompetencyjnym w Poznaniu.

Leopardy i Czarne Pantery K2 do kompletu

Oznacza to, że w ramach Polskiej Grupy Zbrojeniowej poznański ośrodek zyska wszechstronne możliwości serwisowania już wszystkich typów czołgów znajdujących się w arsenale Wojsk Lądowych RP. Oprócz Abramsów naprawiane i serwisowane będą czołgi z rodziny T-72 i PT-91 Twardy a także Leopard 2A4 i A5.

Poznańskie WZMot już od miesięcy szykują się także do produkcji i obsługi koreańskich czołgów K2. Postanowiono bowiem, że w stolicy Wielkopolski powstanie także prawdziwe gniazdo przemysłowego wsparcia dla Czarnych Panter w spolonizowanej wersji K2PL. – Przed 2026 rokiem będziemy z pewnością gotowi do produkcji i serwisowania konstrukcji Hyunadai Rotem którą od klasycznych „Czarnych Panter" odróżniać będzie nie tylko znak „PL" w nazwie ale też wzmocnione opancerzenie i podwozie – stwierdza Elżbieta Wawrzynkiewicz prezeska WZM.

– Na razie wciąż pracujemy nad infrastrukturą - przygotowaniem hali montażu, szykowaniem niezbędnych dodatkowych buforowych magazynów, lakierni potrzebnych aby zapewnić w przyszłości serwis, produkcję i montaż 800 czołgów K2 PL, kontraktowanych w ramach polsko- koreańskiej pancernej współpracy. To zapewni zajęcie dla WZMot na całe kolejne dekady – stwierdza Wawrzynkiewicz.

Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego