Z informacji, jakie podał The Washington Post, wynika, że władze amerykańskie wstrzymały proces wydania zgody na sprzedaż wyrzutni M142 HIMARS na Węgry. Szczegóły planowanej transakcji nie są wprawdzie znane, ale spekuluje się, że władze w Budapeszcie wystąpiły z wnioskiem o sprzedaż 24 wyrzutni wraz z zapasem amunicji oraz pakietem logistyczno szkoleniowym.

Co było powodem dosyć zaskakującej i dosyć rzadkiej decyzji? Amerykański dziennik wskazuje, że całość ma podtekst polityczny. Węgry, obok Turcji, jak dotąd nie wyraziły zgody na przyjęcie do NATO Szwecji. Spekuluje się więc, że wstrzymanie potencjalnej sprzedaży ma być formą nacisku na władze w Budapeszcie do zmiany obecnej polityki.

Produkowane przez Lockheed Martin wyrzutnie M142 HIMARS to broń, która ostatnimi czasy zdobyła duży rozgłos, a wraz z nią, odnotowała znaczny skok popularności w Europie. Wszystko za sprawą Wojny na Ukrainie, gdzie amerykański system niemal codziennie udowadnia swoją skuteczność. W efekcie rodzina użytkowników systemu na Starym Kontynencie mocno wzrosła w ostatnim czasie i obejmuje, obok Ukrainy, Polskę oraz Rumunię. Zamówienie na wyrzutnie złożyły także władze Litwy oraz Estonii, a swoje zainteresowanie wyraziła także Łotwa.