Dziewczyny z Grupy WB polubiły bezzałogowce

Cztery miesiące wystarczyły największej w kraju prywatnej firmie zbrojeniowej, by uruchomić w Skarżysku produkcję bojowych dronów które są koszmarem Rosjan w Ukrainie. Przy precyzyjnym montażu bezzałogowej broni najlepsze okazały się kobiety.

Publikacja: 25.05.2023 09:23

Bezzałogowe rozpoznawcze systemy powietrzne FlyEye.

Bezzałogowe rozpoznawcze systemy powietrzne FlyEye.

Foto: WB Group

Nic dziwnego więc, że to panie dziś stanową większość kilkudziesięcioosobowej załogi najnowszej fabryki ożarowskiego potentata technologii obronnych.

- Na samym starcie skarżyskiej rekrutacji wyczuwaliśmy rezerwę i niepewność kandydatek. Zastanawiały się czy prywatny pracodawca ze zbrojeniowej branży będzie w stanie w okresie gospodarczego spowolnienia zaoferować stabilne warunki zatrudnienia. Na szczęście wątpliwości po pierwszych wypłatach ustąpiły – opowiada Piotr Wojciechowski, prezes Grupy WB.

Dziś w szeregach kadry przybywa inżynierów i specjalistów, ale w dziale HR pamiętają, że jedną z pań koleżanki zarekomendowały jako wyjątkowo energiczną pasjonatkę... dziergania na drutach. Okazała się w precyzyjnym montażu dronów tak sprawna, że nie musiała długo czekać na awans – wspomina Wojciechowski.

Wysokie obroty

Szef Grupy WB przypomina, że firma znana dziś w świecie z innowacyjnych rozwiązań informatycznych w dziedzinie zarządzania walką i nowych technologii obronnych, twórca m.in. artyleryjskich komputerów, radiostacji polowych, militarnych systemów cyfrowej komunikacji ale też najnowocześniejszego, zautomatyzowanego i zdalnie kierowanego uzbrojenia musi dziś zwielokrotnić produkcję i wejść na najwyższe obroty.

- Jeszcze kilka lat temu mieliśmy kłopoty by zdobyć zamówienia na drony pozwalające na utrzymanie w ruchu produkcji zaawansowanych systemów bezzałogowych i ochronić najcenniejsze zespoły konstrukcyjne. Dziś trudno nadążyć z wykonywaniem umów na już zamówiony sprzęt a z zewsząd płyną zapytania o możliwości i warunki przyszłej współpracy – twierdzi Wojciechowski.

Bezzałogowy zestaw rozpoznawczy z BSP FlyEye.

Bezzałogowy zestaw rozpoznawczy z BSP FlyEye.

WB Electronics

Ożarowska, firma której sprzęt łączności uzbrojenie, drony rozpoznania FlyEye, czy uderzeniowe Warmate (zwane też amunicją krążącą) służą od pierwszych dni inwazji Putina obrońcom Ukrainy a zintegrowane z haubicami Krab dowodzą skuteczności polskiego uzbrojenia w operacjach obronnych nad Dnieprem - jest dziś pod ogromną presją zwłaszcza kontrahentów zza naszej wschodniej granicy. Sąsiedzi chcą sprzęt na wczoraj i potrzebują go więcej – mówią w GWB.

Przeciwpancerny miecz

Grupa WB jest dziś związana także poważnymi zobowiązaniami wobec Polskiej armii. Niemal dokładnie rok temu Agencja Uzbrojenia MON za astronomiczną kwotę 2 mld zł brutto zakontraktowała u ożarowskiego producenta bezzałogowy przeciwpancerny system dronowy Gladius (to nazwa rzymskiego miecza) – wykorzystujący najbardziej zaawansowane technologie w tym sztuczną inteligencję i pełną automatykę do tropienia i niszczenia wrogich czołgów.

Poszukiwawczo - uderzeniowe drony do modułów Gladius dostarczy Grupa WB. Wojsko w myśl umowy powinno odebrać sprzęt do końca III kw. Szczegóły najnowszego bezzałogowego systemu otacza tajemnica wiadomo jednak iż w skład zestawów Gladius wchodzą składające się na bojowy moduł bezzałogowe, dwusilnikowe statki powietrzne obrazowego rozpoznania FT5 z cichym napędem bateryjnym wyposażone w głowice obserwacyjne z kamerami światła dziennego i termowizyjnymi z możliwością rejestracji obrazu, precyzyjnej lokalizacji celów i przekazywania danych artylerii. Ułatwia to synchronizacja z komputerami kierowania ogniem Topaz (również produkcji Grupy WB ) wykorzystywanych od dawna w dywizjonach artyleryjskich Sił Zbrojnych RP.

Czytaj więcej

Gladius dla Wojska Polskiego. Bezzałogowy tropiciel i zabójca czołgów

W oparciu o informacje dostarczane przez bezpilotowce FT5, zdolne do wykonywania 10 godzinnych misji zwiadowczych można programować użycie „efektorów". To zdalnie kierowane, skrzydlate pociski przeciwpancerne Gladius wyposażone w głowice bojowe z silnym ładunkiem kumulacyjnym.

Kompletny moduł bojowy to cały zespół sprzętu złożony z wyrzutni, wozów dowodzenia i technicznego wsparcia oraz pojazdów amunicyjnych z dodatkowym zapasem skrzydlatych pocisków .

Drony w wojennym reżimie

Wiadomo także, że największa w kraju prywatna grupa zbrojeniowa w której udziały ma Polski Fundusz Rozwoju w nowym systemie bezzałogowej broni wykorzystuje wszystkie swoje kompetencje i doświadczenia w dziedzinie wojskowych bezpilotowców , amunicji krążącej – a także całą najświeższą wiedzę wyniesioną z obecnej eksploatacji bezzałogowego sprzętu w obronnej wojnie w Ukrainie.

Ożarowskie minidrony zwiadowcze FlyEye wyspecjalizowane by wskazywać dokładną lokalizację na polu walki wrogich celów własnej artylerii i uderzeniowe Warmate dobrze znane są w polskiej armii. Te pierwsze nasi żołnierze sprawdzili w boju w zagranicznych misjach NATO m.in. w Afganistanie. Drugie – kilka kolejnych wcieleń Warmate - znalazły się dopiero w ostatnich latach na liście pilnych zakupów MON , gdy pokazały – i to po wielekroć - swoje możliwości w ogniu starcia z Moskalami w Ukrainie.

Dron Warmate

Dron Warmate

Wikimedia Commons, Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International license, VoidWanderer

Szef Grupy WB nie ma wątpliwości iż jego firma już od miesięcy działa w warunkach pełnej mobilizacji której trudno nie nazwać wprost produkcją w trybie wojennym. Piotr Wojciechowski w rozmowach z prasą starannie unika podawania technicznych szczegółów a także liczb które mogłyby ujawnić skalę i tajniki produkcji objęte obecnie kontrwywiadowczą ochroną.

Wielkoseryjna produkcja

Niewątpliwie presja zwiększonych i to wielokrotnie, zamówień spowodowała, że nowa fabryka dronów w Skarżysku – Kamiennej powstawała w iście ekspresowym tempie co pozwoli w tym roku dostarczyć kontrahentom rekordową w historii WB liczbę ponad 2000 wojskowych bezzałogowców. Tylko w kilku ostatnich latach zatrudnienie w spółkach grupy wzrosło o niemal jedną czwartą czyli o kilkaset osób.

Największe, bezprecedensowe zmiany widać jednak w organizacji pracy w ożarowskiej korporacji. Piotr Wojciechowski: - z wytwarzania naszego sprzętu zwłaszcza dronów w systemie gniazdowym przechodzimy na wielkoseryjną, potokową produkcję, co jest w przypadku produktów wysokich technologii dla sektora zbrojeniowego niespotykane nawet u naszych renomowanych zachodnich, konkurentów z UE.

Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego