Premier namawia w Ameryce do inwestowania w fabryki broni RP

Szef polskiego rządu, który w ostatnich dniach przy okazji wizyty w USA odwiedził zakłady produkujące supermyśliwce F-35 i firmy zaangażowane w dostawy do Polski czołgów Abrams, zachęcał firmy do kontynuowania biznesu w Polsce.

Publikacja: 13.04.2023 23:46

Premier namawia w Ameryce do inwestowania w fabryki broni RP

Foto: Rys./Lockheed Martin.

- Potrzeby amunicyjne Polski i innych sojuszników Ameryki z NATO są ogromne. Zabiegamy lokowanie produkcji nad Wisłą m.in. rdzeni ze zubożonego uranu do najnowocześniejszych obecnie przeciwpancernych pocisków podkalibrowych – zdradził Mateusz Morawiecki.

- Są szanse by do Polski trafiły technologie serwisownia ciężkich czołgów Abrams zamówionych w zeszłym roku do obrony wschodnich rubieży Polski i NATO - czy ośrodków obsługi samolotów F-35 - mówił Morawiecki.

Premier ogłosił, że jego rząd zamierza powierzyć jednostkom 18. Żelaznej Dywizji uzbrojonych w zakupione w USA czołgi odpowiedzialne zadanie „zamknięcia Bramy Brzeskiej i stworzenie na strategicznym kierunku pancernej kurtyny nie do przebicia".

Pierwsza nasza Błyskawica

W zakładzie Lockheeed Martin Marietta w stanie Georgia szef polskiego rządu zostawił swój podpis na elemencie konstrukcyjnym tzw. centrpłatu skrzydła pierwszego supermyśliwca F-35A Ligtning II przeznaczonego dla Sił Powietrznych RP. Finalny montaż samolotów budowanych w technologii stealth odbywa się dziś w zakładach LM w Fort Worth w Teksasie.

MON zakontraktowało 32 maszyny piątej generacji, pierwsze samoloty F-35 dla Warszawy będą gotowe za rok – zostaną wykorzystane do szkolenia w Ameryce polskich załóg. Dwa lata później kolejne seryjne myśliwce z linii produkcyjnych Lockheed Martin zaczną docierać bezpośrednio do naszych lotniczych baz. Dostawy maszyn Lightning II (ang. błyskawic) powinny się zakończyć w 2030 r.

Pierwszy F-35 dla Polski na linii montażowej w Georgii.

Pierwszy F-35 dla Polski na linii montażowej w Georgii.

materiały prasowe

Polska pozyskuje 32 F-35 w najnowocześniejszym wariancie Block 4 z Technology Refresh 3 (TR-3). TR-3 reprezentuje jak dotąd najbardziej znaczący pakiet możliwości F-35, w tym wzrost: mocy obliczeniowej potencjału sensorów, przenoszonego uzbrojenia i innych funkcjonalności – zachwala producent – amerykański i globalny gigant zbrojeniowy Lockheed Martin.

Firmowy serwis

Samoloty F-35 zakontraktowaliśmy na początki 2020 r za blisko 5 mld dol. wraz z pakietem logistycznym i szkoleniowym (łącznie z dostawą 8 symulatorów lotu). Na pokładzie naszych błyskawic będą już najnowsze wersje stacji radiolokacyjnych i zaawansowane systemy przetwarzania danych. Polski F-35 ma mieć miejsce w lukach bombowych wewnątrz kadłuba na 6 precyzyjnie kierowanych rakietowych pocisków. Lądowanie maszyn ma wspomagać spadochron hamujący.

W skład pakietu logistycznego wchodzi zapas części zamiennych, informatyczny system zarządzania eksploatacją supermyśliwców oraz sprzęt potrzebny do obsługi naziemnej maszyn F-35 Lightning II.

Kontrakt zobowiąże producentów Błyskawic – czyli Lockheed Martin lidera międzynarodowego konsorcjum programu Joint Strike Fighter do zapewnienia „pełnego wsparcia logistycznego statków powietrznych oraz pozostałego sprzętu do 2030 r.".

RAF / SAC Tim Laurence

Amerykanie proponują by obsługę, zwłaszcza dostawy części zamiennych oprzeć o zbudowany już z udziałem innych europejskich użytkowników F-35 z NATO system globalnego wsparcia technicznego. Obsługuje on pierwszych nabywców supermyśliwca wywodzących się z grupy państw, które uczestniczyły i współfinansowały od początku program budowy F-35 Lightning II a także kilku kolejnych - takich jak np. Belgia czy Polska, które później dołączyły do „klubu" przyszłych właścicieli F-35.

Otwieracz antydostępowych twierdz

Zdaniem Jerzego Gruszczyńskiego b. pilota i eksperta lotniczego, szefa pisma Lotnictwo Aviation International F-35 to dobry wybór. Tylko bowiem nowa generacja samolotów będzie w stanie pokonywać tworzone obecnie na Wschodzie bariery antydostępowe chroniące przed atakami z powietrza wybrane, silnie bronione regiony, takie jak Okręg Kaliningradzki.

Zdaniem eksperta chroniony technologiami stealth F-35 mało widoczny dla wrogich radarów, ma wyjątkowe cechy pozwalające na neutralizowanie silnie skoncentrowanej obrony powietrznej na obszarach o strategicznym znaczeniu na pierwszej linii i tyłach wroga. Dziś nie mamy takich środków bojowych, zwłaszcza lotniczych, które pozwalałyby na przełamanie obrony, przenikniecie do nieprzyjacielskich przeciwlotniczych twierdz i wykonanie skutecznego ataku. F-35 daje taką możliwość – mówi Gruszczyński.

Komputerowy zwiadowca

Bartosz Głowacki lotniczy ekspert pisma Raport WTO twierdzi że F-35 to prawdziwy latający komputer, który dzięki radarowym i elektrooptycznym czujnikom a także zdolności do bezpiecznego kodowanego komunikowania się ze źródłami sojuszniczego rozpoznania jest w stanie zapewnić pilotowi pełne spektrum informacji w czasie rzeczywistym czyli wyjątkową tzw. świadomość sytuacyjną na polu walki. Ta wiedza poddawana jest cyfrowej analizie a wyselekcjonowane komunikaty pozwalają uruchamiać zautomatyzowane procedury obrony samolotu czy są podstawą do decyzji o ataku.

Ogromna przewaga informacyjna, którą daje załogom Lightning II pozwala utworzyć z F-35 wysunięte centra dowodzenia i kierowania np. ogniem własne rakietowej artylerii, rojami uzbrojonych bezpilotowców czy samolotami starszej generacji zamienionymi w platformy dostarczające na pierwszą linię precyzyjną amunicję.

- Potrzeby amunicyjne Polski i innych sojuszników Ameryki z NATO są ogromne. Zabiegamy lokowanie produkcji nad Wisłą m.in. rdzeni ze zubożonego uranu do najnowocześniejszych obecnie przeciwpancernych pocisków podkalibrowych – zdradził Mateusz Morawiecki.

- Są szanse by do Polski trafiły technologie serwisownia ciężkich czołgów Abrams zamówionych w zeszłym roku do obrony wschodnich rubieży Polski i NATO - czy ośrodków obsługi samolotów F-35 - mówił Morawiecki.

Pozostało 90% artykułu

Ten artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją rp.pl

Zyskaj dostęp do ekskluzywnych treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego