- Potrzeby amunicyjne Polski i innych sojuszników Ameryki z NATO są ogromne. Zabiegamy lokowanie produkcji nad Wisłą m.in. rdzeni ze zubożonego uranu do najnowocześniejszych obecnie przeciwpancernych pocisków podkalibrowych – zdradził Mateusz Morawiecki.
- Są szanse by do Polski trafiły technologie serwisownia ciężkich czołgów Abrams zamówionych w zeszłym roku do obrony wschodnich rubieży Polski i NATO - czy ośrodków obsługi samolotów F-35 - mówił Morawiecki.
Premier ogłosił, że jego rząd zamierza powierzyć jednostkom 18. Żelaznej Dywizji uzbrojonych w zakupione w USA czołgi odpowiedzialne zadanie „zamknięcia Bramy Brzeskiej i stworzenie na strategicznym kierunku pancernej kurtyny nie do przebicia".
Pierwsza nasza Błyskawica
W zakładzie Lockheeed Martin Marietta w stanie Georgia szef polskiego rządu zostawił swój podpis na elemencie konstrukcyjnym tzw. centrpłatu skrzydła pierwszego supermyśliwca F-35A Ligtning II przeznaczonego dla Sił Powietrznych RP. Finalny montaż samolotów budowanych w technologii stealth odbywa się dziś w zakładach LM w Fort Worth w Teksasie.
MON zakontraktowało 32 maszyny piątej generacji, pierwsze samoloty F-35 dla Warszawy będą gotowe za rok – zostaną wykorzystane do szkolenia w Ameryce polskich załóg. Dwa lata później kolejne seryjne myśliwce z linii produkcyjnych Lockheed Martin zaczną docierać bezpośrednio do naszych lotniczych baz. Dostawy maszyn Lightning II (ang. błyskawic) powinny się zakończyć w 2030 r.