Aktualizacja: 11.05.2025 11:00 Publikacja: 30.11.2022 12:45
Przemysł obronny Republiki Korei zanotował w bieżącym roku rekordowe obroty dzięki zamówieniom polskiego resortu obrony narodowej. Na zdjęciu uroczyste przekazanie pierwszych 10 czołgów K2 dla Wojsk Lądowych.
Foto: Hyundai Rotem
Jak przyznaje „Chosun Ilbo", rekordowe zyski lokalnym producentom broni zapewniły zamówienia Ministerstwa Obrony Narodowej Rzeczypospolitej Polskiej.
„Chosun Ilbo" napisał, że na początku listopada wartość południowokoreańskiego eksportu uzbrojenia już ustanowiła rekord, osiągając równowartość ponad 17 mld dol. Przyczyniły się do tego prawie wyłącznie zamówienia polskiego resortu obrony narodowej, które bez przetargów zamówiło w Republice Korei uzbrojenie i sprzęt wojskowy za 14,76 mld dolarów (66,9 mld zł wg aktualnego kursu), w tym m.in.: 180 czołgów K2 za 3,37 mld (docelowo, wraz z produkcją licencyjną, 1000), 212 155 mm armatohaubic samobieżnych K9A1 za 2,4 mld (docelowo 624), 48 lekkich samolotów bojowych FA-50 za 3,05 mld i 218 modułów wyrzutni polowych systemów rakietowych K239 Chunmu (docelowo 288) za 3,55 mld dol (wszystkie ceny netto, za polskim resortem obrony), a także nieujawnioną liczbę (200?) 40 mm granatników automatycznych K4.
Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.
Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, zatwierdził umowę ramową na dostawy nowych pojazdów...
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, poinformował, że Rada Modernizacji Technicznej zatwi...
MON zamawia w HSW ponad tysiąc nowych bojowych wozów piechoty Borsuk. Skonstruowane w kraju, uzbrojone i wyposaż...
Rząd zdecydował o znaczącym podniesieniu potencjału artyleryjskiej zbrojowni HSW. Premier Morawiecki zapowiedzia...
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, podpisał aneks do umowy na dostawy kolejnej partii k...
W debacie o rynku pracy nie można zapominać o człowieku. Ideałem dla większości pozostaje umowa o pracę, ale technologie i potrzeba elastyczności oferują nowe rozwiązania.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas