Umowę swym podpisem zatwierdził wiceprezes Rady Ministrów, mnister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

W skład konsorcjum PGZ-WWR (Wieloprowadnicowe Wyrzutnie Rakietowe) wchodzą: Polska Grupa Zbrojeniowa (lider), Huta Stalowa Wola, Jelcz, Rosomak, Wojskowe Zakłady Łączności nr 1 i PIT-Radwar. W projekcie, w charakterze poddostawców uczestniczyć będą również inne spółki wchodzące w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej, a także inne podmioty krajowego przemysłu obronnego.

Umowa ma na celu określenie zasad i warunków zawierania poszczególnych umów wykonawczych związanych z wdrożeniem krajowych elementów modułów ogniowych polowej artylerii rakietowej dalekiego zasięgu w ramach realizacji projektu Homar, dotyczącego wprowadzenia do uzbrojenia Wojsk Rakietowych i Artylerii Wojsk Lądowych wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych M142 HIMARS i K239 Chunmu. Do końca tej dekady Polska stanie się potęgą artyleryjską, która stanowi jeden z kluczowych elementów komponentu odstraszania. Udział Polskiej Grupy Zbrojeniowej w tym przedsięwzięciu poprzez realizację wieloletnich kontraktów na dostawy setek pojazdów i ich integrację z zagranicznymi komponentami, to gwarancja pracy dla naszych zakładów, jak i kolejne źródło kompetencji i wiedzy, potrzebnej do obsługi tych systemów w ich cyklu życia – powiedział Sebastian Chwałek, prezes zarządu PGZ.

Firmy skupione w konsorcjum PGZ-WWR, a także inne podmioty z nimi współpracujące, dostarczą w ramach

Firmy skupione w konsorcjum PGZ-WWR, a także inne podmioty z nimi współpracujące, dostarczą w ramach polonizacji polowych systemów rakietowych M142 HIMARS i K239 Chunmu liczne elementy, w typ podwozia.

MON

Projekt związany z wdrożeniem krajowych elementów modułów ogniowych artylerii rakietowej dalekiego zasięgu stanowi potencjalnie drugi co do wartości, obok programu Narew, największy program, jaki został skierowany do polskiego przemysłu obronnego. Jego szacunkowy koszt przekroczy 20 mld złotych, a wolumen zamówień jednostek sprzętu wojskowego, głównie różnego typu pojazdów, począwszy od wozów z napędem 4×4, na podwoziach 8×8 kończąc, wynieść może kilka tysięcy egzemplarzy.

W skład elementów, które zostaną dostarczone przez konsorcjum PGZ-WWR wchodzą: podwozia specjalne Jelcz, przeznaczone do integracji z amerykańskimi i południowokoreańskimi modułami wyrzutni; artyleryjskie wozy rozpoznawcze w układzie 4×4, wozy dowodzenia, wozy amunicyjne, wozy ewakuacji technicznej, bezzałogowe systemy powietrzne, systemy łączności i systemy radiolokacyjne oraz kompleksowy pakiet sprzętu logistycznego.

Zakończenie procesu kontraktowania poszczególnych umów wykonawczych planowane jest na pierwszą połowę przyszłego roku, co pozwoli na rozpoczęcie dostaw już w 2023 r.