Kontrakt ma zostać zrealizowany do marca 2029 r. Pośrednictwo Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych ma związek z zastosowaniem procedury Foreign Military Sales. Umowa ma wartość 278 mln euro i 206,5 mln dolarów – taki podział funduszy ma związek z faktem, że 40 proc. prac będzie realizowanych na terytorium Stanów Zjednoczonych (zakłady Raytheon Technologies w Tucson w stanie Arizona), a pozostałe 60 proc. w Republice Federalnej Niemiec. Zamawiający ani producent nie poinformowali o szczegółach porozumienia.
Dla jednostek Deutsche Marine system RAM stanowi podstawowy element bliskiej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej. Są montowane na fregatach i korwetach wielozadaniowych. Wersja RIM-116 RAM Block 2B otrzymała nowy układ wymiany informacji oraz zmodernizowaną głowicę naprowadzającą, co ma umożliwić przystosowanie systemu do obrony przed zmasowanym atakiem z wykorzystaniem kilkunastu pocisków przeciwokrętowych jednocześnie.
Nie jest wykluczone, że do grupy państw użytkowników systemu RAM dołączy Polska. W ramach programu modernizacji korwety patrolowej ORP Ślązak rozważa się montaż pojedynczej wyrzutni Mk 49 Mod 3 – wszystko będzie zależało od wyników obliczeń realizowanych przez specjalistów PGZ Stocznia Wojenna. Obecnie nic jednak nie wskazuje na to, że system ten trafi także do zestawu uzbrojenia fregat Miecznik.