Zbudowany przez Huntington Ingalls Industries w Pascagouli w stanie Missisipi, USS Fort Lauderdale (LPD 28) został zwodowany 28 marca 2020 r. i ochrzczony 21 sierpnia 2021 r. Lipcowa ceremonia oznacza oficjalne przejęcie USS Fort Lauderdale przez flotę i kończy tygodniową serię wydarzeń celebrujących okręt oraz miasto, od którego wziął nazwę.

Okręt desantowy dok (LPD, Landing Platform, Dock) Fort Lauderdale jest dwunastym amfibijnym okrętem transportowym typu San Antonio należącym do Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych, jest też pierwszym okrętem, który otrzymał nazwę miasta Fort Lauderdale na Florydzie. Jednostkę zamówiono w 2016 r. w stoczni Ingalls Shipbuilding, należącej do korporacji Huntington Ingalls Industries, zaś jej stępkę położono 13 października 2017 r. Jest ona przy tym pierwszym z dwóch (tym drugim będzie USS Richard M. McCool Jr. LPD 29) desantowców w wariancie przejściowym, poprzedzającym pojawienie się serii Flight II, będącej owocem programu LX(R), która zastąpi okręty dwóch starszych, podobnych do siebie serii: Whidbey Island i Harpers Ferry. Budowę prototypu Flight II – przyszłego USS Harrisburg (LPD 30) – rozpoczęto 16 kwietnia 2020 r. w stoczni HII.

Do tej pory w stoczniach HII Avondale i Ingals powstało 11 okrętów typu San Antonio. Para, określana jako „przejściowa", posłuży za „poligon doświadczalny" dla serii Flight II, ponieważ już na niej wprowadzono niektóre zmiany opracowane z myślą o Harrisburgu i kolejnych Flight II. Korekty projektu w stosunku do pierwowzoru były podyktowane koniecznością redukcji kosztów jednostkowych nowych okrętów. Chodzi tu m.in. o: zastąpienie obydwuu kompozytowych masztów wieżowych, w tym dziobowego zintegrowanego, typowymi trójpodporowymi, zmniejszenie o połowę wielkości pomieszczeń medycznych i szpitala, uproszczenie zestawu elektroniki, w tym zdolności do działania w charakterze okrętów dowodzenia, zmniejszenie hangaru lotniczego, rezygnację z dwóch z czterech silników głównych, zamianę dwudzielnych wrót doku pojedynczymi, czy redukcję liczby przewożonych żołnierzy.

Amfibijne okręty transportowe-doki LPD to jednostki, które przewożą i wysadzają na nieprzygotowany brzeg elementy sił desantowych Marines – ich sprzęt i zaopatrzenie. Używane są do tego: zaokrętowane poduszkowce desantowe LCAC, konwencjonalne barki desantowe i amfibijne pojazdy szturmowe AAV wspomagane przez śmigłowce oraz samoloty transportowe pionowego startu i lądowania MV-22.