Aktualizacja: 05.02.2025 11:12 Publikacja: 01.08.2022 18:39
Problemy z wadliwymi ładunkami pirotechnicznymi foteli wyrzucanych Martin-Baker Mk 16/US16E spowodowały m.in. uziemienie części samolotów F-35.
Foto: US Air Force photo/Airman 1st Class Caleb Worpel
Powodem tego kroku są problemy z pirotechnicznymi ładunkami inicjującymi foteli wyrzucanych.
Uwaga mediów skupiła się na wielozadaniowych samolotach bojowych Lockheed Martin F-35A Lightning II należących do Air Combat Command. Dotychczas brak informacji, czy decyzja o uziemieniu objęła także jednostki stacjonujące w Europie i na Dalekim Wschodzie. Powodem problemów jest inicjator silnika rakietowego fotela wyrzucanego Martin-Baker Mk 16. Według przedstawicieli Departamentu Obrony, niektóre partie produkcyjne inicjatorów mogły zostać wadliwie wykonane i producent rekomenduje ich wymianę. Sprawdzenie wszystkich foteli wyrzucanych, które mogły otrzymać wadliwe ładunki inicjujące może potrwać nawet 90 dni! Poza Stanami Zjednoczonymi problem występuje także w Wielkiej Brytanii (gdzie kilka dni wcześniej podjęto decyzję o uziemieniu samolotów szkolno-treningowych BAE System Hawk i bojowych Eurofighter Typhoon).
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, zatwierdził umowę ramową na dostawy nowych pojazdów dla Wojska Polskiego.
Podobnie jak przy każdym wyjeździe poza granice kraju, również zimą warto pamiętać o zapewnieniu sobie i naszym najbliższym ochrony, jaką daje właściwa polisa ubezpieczeniowa na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń.
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, poinformował, że Rada Modernizacji Technicznej zatwierdziła projekt cięższego niż bwp Borsuk wozu.
MON zamawia w HSW ponad tysiąc nowych bojowych wozów piechoty Borsuk. Skonstruowane w kraju, uzbrojone i wyposażone w zaawansowaną elektronikę zwiastują w armii rewolucję.
Rząd zdecydował o znaczącym podniesieniu potencjału artyleryjskiej zbrojowni HSW. Premier Morawiecki zapowiedział dokapitalizowanie huty i innych zbrojeniowych firm z Podkarpacia.
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, podpisał aneks do umowy na dostawy kolejnej partii karabinków MSBS Grot.
Gen. dyw. Dariusz Łukowski zostanie powołany na szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Zastąpi na tym stanowisku Jacka Siewierę, który zrezygnował z pełnionej funkcji.
Europejski Bank Inwestycyjny niechętnie inwestuje w sektor obronny. Boi się o swój rating.
Resort obrony dementuje doniesienia o zerwaniu kontraktów zbrojeniowych z firmami z Korei Południowej i podkreśla, że „nie będzie ulegać żadnej presji mającej przyspieszyć podpisywanie kolejnych kontraktów”.
Niemiecki Rheinmetall i włoskie Leonardo dostały zgodę na utworzenie spółki, która docelowo ma wyprodukować we Włoszech ponad tysiąc pojazdów. Polsce, mimo wielkich zakupów, ściąganie produkcji się nie udaje.
Rolls-Royce otrzymał od brytyjskiego rządu zamówienie za 9 mld funtów na zaprojektowanie, wyprodukowanie, dostawę i serwisowanie reaktorów jądrowych dla floty okrętów podwodnych o napędzie jądrowym.
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji stara się zachęcić młodych ludzi do wstępowania do klas mundurowych, czyli takich, nad którymi patronat ma policja oraz Straż Graniczna. Co proponuje MSWiA?
Służba w wojskach kolejowych w czasach PRL nie była represją – tak uważa resort rodziny i polityki społecznej. Dlatego nie będą oni traktowani tak samo jak ci, którzy byli kierowani do brygad budowlanych, kamieniołomów lub kopalni.
W 2024 r. na obronność Polska najpewniej wydała ok. 134 mld zł, co stanowi ok. 3,7 proc. PKB – wynika z szacunków „Rzeczpospolitej”. Pierwotny plan zakładał wydanie prawie 160 mld zł.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas