W ramach zatwierdzonego wniosku eksportowego, którego maksymalna wartość została określona na 8,4 mld dolarów, rząd Republiki Federalnej Niemiec jest zainteresowany zakupem 35 samolotów F-35A wraz z dwoma zapasowymi silnikami Pratt&Whitney F135-PW-100. Dodatkowo pakiet obejmuje szeroki zestaw uzbrojenia, w skład którego wchodzi: 105 pocisków kierowanych „powietrze-powietrze" AIM-120C-8 AMRAAM, 75 pocisków kierowanych „powietrze-powietrze" AIM-9X Block II+ Sidewinder i 30 szkolnych CATM-9X, 75 pocisków manewrujących „powietrze-ziemia" AGM-158B JASSM-ER, 4 telemetryczne pociski AGM-158B JASSM-ER do prób, 347 bomb kierowanych GBU-53 SDB-II, 162 bomby BLU-109 wraz z zestawami do konwersji do wersji kierowanej GBU-31 oraz 264 bomb Mk 82 wraz z zestawami do konwersji do wersji kierowanej GBU-54. Poza tym pakiet ma obejmować: części zamienne, systemy samoobrony, systemy łączności, usługi wsparcia szkolno-logistycznego i wyposażenie naziemnej obsługi technicznej.
Republika Federalna Niemiec ogłosiła formalnie zamiar zakupu samolotów F-35A w marcu tego roku. Ich pozyskanie w Stanach Zjednoczonych będzie elementem programu zastąpienia obecnie używanych samolotów uderzeniowych Panavia Tornado IDS, które służą m.in. jako nosiciele bomb nuklearnych B61 udostępnionych sojusznikom przez Stany Zjednoczone w ramach programu NATO Nuclear Sharing. Podpisanie międzyrządowej umowy LoA na zakup samolotów planowane jest na 2024 rok, jednak ze względu na sytuację geopolityczną w regionie ten harmonogram może ulec przyspieszeniu. Bazą macierzystą F-35A Luftwaffe ma być Büchel w Nadrenii-Palatynacie, a szkolenie niemieckiego personelu latającego i technicznego odbywać się będzie w amerykańskiej Ebbing w stanie Arkansas.
Obecnie na kontynencie europejskim F-35 w wersjach A i B eksploatują: Wielka Brytania, Norwegia, Niderlandy i Włochy. Korporacja Lockheed Martin rozpoczęła już dostawy maszyn do Danii (na razie stacjonują w Stanach Zjednoczonych). Zamówienia na nie złożyły także: Polska, Belgia i Finlandia. Poza Republiką Federalną Niemiec decyzje o zamiarze zakupu F-35 ogłosiły w ostatnich miesiącach Szwajcaria, Grecja i Republika Czeska.