MON odpowiada posłowi na pytanie o zakupu śmigłowców dla Sił Zbrojnych RP

Na stronach Kancelarii Sejmu opublikowano odpowiedź Ministerstwa Obrony Narodowej na interpelację posła Pawła Bejdy (Klub Parlamentarny Koalicja Polska), dotyczącą problematyki zakupu śmigłowców na potrzeby Sił Zbrojnych RP.

Publikacja: 12.07.2022 10:58

Najnowszym krokiem związanym z modernizacją parku śmigłowców SZ RP jest zamówienia w WSK PZL-Świdnik

Najnowszym krokiem związanym z modernizacją parku śmigłowców SZ RP jest zamówienia w WSK PZL-Świdnik 32 śmigłowców wielozadaniowych AW149.

Foto: MON/Agencja Uzbrojenia

Interpelacja została przesłana do resortu obrony w połowie maja. Poseł Bejda skierował w niej m.in. trzy następujące pytania do szefa resortu obrony narodowej:

1. Proszę o podanie, na jakim etapie realizacji są wszystkie zadania dotyczące pozyskania śmigłowców dla Sił Zbrojnych RP.

2. Czy w przypadku zakupu śmigłowców uderzeniowych w USA planuje się ich remonty i serwisy w Wojskowych Zakładach Lotniczych nr 1 w Łodzi?

3. Dlaczego zrezygnowano z planu produkcji śmigłowców AW249, na czym skorzystałyby głównie Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 1 w Łodzi i zakłady w Świdniku?

Odpowiedzi udzielił, zgodnie z podziałem obowiązków, sekretarz stanu w MON Wojciech Skurkiewicz. Czytamy w niej: Uprzejmie informuję, że w resorcie obrony narodowej aktualnie są realizowane umowy dotyczące pozyskania śmigłowców AW101, przeznaczonych do zwalczania okrętów podwodnych (ZOP) oraz prowadzenia akcji poszukiwawczo-ratowniczych CSAR, a także przeprowadzenia modernizacji śmigłowców W-3 do wersji W-3WA SAR oraz pozyskania śmigłowców S-70i Black Hawk przeznaczonych do prowadzenia operacji specjalnych.

W odniesieniu do zadań perspektywicznych, które zostały ujęte w „Planie Modernizacji Technicznej na lata 2021-2035 z uwzględnieniem 2020 roku", trwają analizy w zakresie pozyskania nowych śmigłowców uderzeniowych w ramach programu KRUK, wielozadaniowych morskich śmigłowców pokładowych w ramach programu KONDOR oraz wielozadaniowych śmigłowców wsparcia w ramach programu PERKOZ.

Zakres oraz podział zadań pomiędzy podmiotami polskiego przemysłu obronnego w ramach programu pozyskania nowych śmigłowców uderzeniowych KRUK zostanie określony w efekcie oceny występowania podstawowego interesu bezpieczeństwa państwa (PIBP), adekwatnie do potrzeb Sił Zbrojnych RP oraz systemu obronnego Rzeczypospolitej Polskiej.

Zgodnie z dostępnymi informacjami, śmigłowce AW101 mają zostać dostarczone do Brygady Lotnictwa MW w pierwszej połowie 2023 r. Obecnie w zakładach koncernu Leonardo w Yeovil prowadzone są próby przynajmniej trzech egzemplarzy zamówionych przez Polskę. Dodatkowo, w należących do tego samego koncernu zakładach WSK PZL-Świdnik prowadzona jest modernizacja czterech wiropłatów W-3 Sokół do standardu W-3WA SAR – ten proces powinien zakończyć się do października br. W lipcu podpisano z zakładami w Świdniku kontraktu na zakup 32 wielozadaniowych AW149 o wartości ponad 8 mld złotych.

W przypadku programów Kondor i Kruk, zgodnie z informacjami udzielonymi przez Agencję Uzbrojenia, prowadzone są analizy występowania podstawowego interesu bezpieczeństwa państwa, co wskazuje na chęć bezprzetargowego zakupu maszyn bojowych oraz wielozadaniowych-pokładowych. W obydwu przypadkach dostawcami będą producenci zachodni. Nie można wykluczyć, że w drugiej połowie roku uruchomione zostaną nowe programy zakupowe wiropłatów, co ma związek z rosnącymi potrzebami sprzętowymi rozbudowujących się Sił Zbrojnych RP.

Interpelacja została przesłana do resortu obrony w połowie maja. Poseł Bejda skierował w niej m.in. trzy następujące pytania do szefa resortu obrony narodowej:

1. Proszę o podanie, na jakim etapie realizacji są wszystkie zadania dotyczące pozyskania śmigłowców dla Sił Zbrojnych RP.

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego