Izrael zestrzeliwuje libańskie bezzałogowce

Siły Obronne Izraela zestrzeliły trzy bezzałogowe statki powietrzne, które leciały z Libanu w kierunku izraelskich instalacji na morskim polu wydobycia gazu ziemnego Karisz na Morzu Śródziemnym.

Publikacja: 06.07.2022 14:52

Jeden z libańskich bezzałogowców śledzony za pomocą aparatury optoelektronicznej z pokładu F-16.

Jeden z libańskich bezzałogowców śledzony za pomocą aparatury optoelektronicznej z pokładu F-16.

Foto: Siły Obronne Izraela via „The Jerusalem Post"

Siły Obronne Izraela użyły w tej misji myśliwców F-16 i korwety Eilat uzbrojonej w przeciwlotnicze pociski kierowane Barak 8.

Opis incydentu na Morzu Śródziemnym relacjonują izraelskie media. Przytaczając informacje Ministerstwa Obrony Izraela, angielskojęzyczny dziennik „The Jerusalem Post" napisał, że trzy bezzałogowce wystartowały z Libanu, wypuszczone przez oddziały partii Hezbollah i leciały nad morzem w kierunku izraelskich instalacji wydobywczym na polu wydobycia gazu Karisz. Izraelskie wojsko utrzymuje, że śledziło lot bezzałogowców od samego początku, a strąciło je w najbardziej sprzyjającym momencie. Jeden bezzałogowiec został zestrzelony przez myśliwiec F-16, natomiast dwa pozostałe strąciły przeciwlotnicze pociski rakietowe IAI Barak 8, wystrzelone z pokładu korwety rakietowej Eilat typu Saar 5. Taką samą relację zamieścił także stołeczny dziennik „The Times of Israel". Żaden artykuł nie podał pozycji korwety Eliat w chwili odpalenia pocisków, ale można zakładać, że patrolowała wówczas izraelską wyłączna strefę ekonomiczną lub nawet akwen pola Karisz. Obydwa dzienniki podkreślają, że było to pierwsze bojowe użycie, w tym pierwsze przeciwko bezzałogowcom, systemu przeciwlotniczego Barak 8.

Ten artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją rp.pl

Zyskaj dostęp do ekskluzywnych treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Cykl Partnerski
Przejście do nowej energetyki musi być bezpieczne
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego