W czasie obrad parlament w Nikozji dał „zielone światło" na uruchomienie finansowania zakupu nowych wiropłatów. Zaliczka, w kwocie 53 mln euro, ma zostać przelana po podpisaniu kontraktu, co jest planowane w najbliższych dniach. Według ujawnionych planów Cypr ma zamówić sześć śmigłowców z opcją na sześć kolejnych. Wraz z pakietem dodatkowym, obejmującym moduły HForce i uzbrojenie, program ma kosztować do 140 mln euro. Uzbrojone H145M mają zastąpić 11 Mi-35P, które zakupiono w Rosji w 2001 r. (dostarczono 12, jeden rozbił się w 2006 r.) i będą eksploatowane obok trzech wielozadaniowych Leonardo AW139.

Airbus systematycznie rozwija linię H145M. W maju tego roku na poligonie w Rumunii przeprowadzono pomyślne odpalenia kierowanych pocisków przeciwpancernych Rafael Spike. Publiczna premiera tego rozwiązania miała miejsce w czasie paryskiego salonu Eurosatory 2022. Śmigłowce z modułami uzbrojenia HForce zostały sprzedane m.in. do Serbii, Węgier i Republiki Federalnej Niemiec – wśród oferowanych możliwości ofensywnych wymienia się m.in. zasobniki z pociskami rakietowymi 70 mm (w tym kierowanymi), a także pociskami kierowanymi Spike i bronią strzelecką.

Jednym z powodów wycofania ze służby śmigłowców Mi-35P przez Siły Zbrojne Republiki Cypryjskiej są wysokie koszty eksploatacji i brak zadowalającego wsparcia eksploatacji przez producenta, co jest ostatnio typowe dla rosyjskiego przemysłu lotniczego.