Pierwszy radar LTAMDS już na poligonie White Sands

Niespełna dwa lata po od przyznania kontraktu Raytheon Missiles & Defense dostarczył do wojskowych testów pierwszy z 6 zamówionych radarów Lower Tier Air and Missile Defense Sensor.

Publikacja: 18.05.2022 14:32

Pierwszy radar LTAMDS już na poligonie White Sands

Foto: Raytheon Missiles & Defense

LTAMDS to prototypowa stacja radiolokacyjna nowej generacji dla obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej o znacznie zwiększonej wydajności i skuteczności.

Na rakietowym poligonie White Sands w Nowym Meksyku rozpoczną się teraz intensywne testy radaru, który ma odpowiadać na zupełnie nowe zagrożenia i wyzwania współczesnego pola walki. Celem prób jest sprawdzenie funkcjonowania zaawansowanego radiolokatora w środowisku operacyjnym i potwierdzenie rzeczywistych możliwości bojowych przedseryjnego sprzętu.

Świat zainteresowany nowym radiolokatorem

– Wspólnie z armią chcieliśmy zbudować radar, który potrafi wykrywać złożone, ewoluujące zagrożenia i zapewnić obronę przed nimi, a jednocześnie wymaga od operatorów znacznie mniej wysiłku. Efektem naszych prac jest właśnie LTAMDS – powiedział Tom Laliberty, prezes działu operacji lądowych i obrony powietrznej w Raytheon Missiles & Defense.

Foto: Raytheon Missiles & Defense

Stacja radiolokacyjna LTAMDS oferuje radykalny wzrost skuteczności zwalczania całej gamy zagrożeń, od samolotów załogowych i bezzałogowych aż po pociski manewrujące i balistyczne.

LTAMDS został dostrzeżony przez wojska obrony powietrznej na całym świecie, a zainteresowanie pozyskaniem nowego radaru wyraziło już oficjalnie kilkanaście państw.

GaN w działaniu

Radar wykorzystuje aktywne skanowanie elektroniczne (Active Electronically Scanned Array),może śledzić cele w pełnej półsferze dzięki polu widzenia 360 stopni. Bezprecedensowy wzrost wydajności radaru był możliwy dzięki wykorzystaniu Ryytheon M&D azotku galu (GaN), materiału, który wzmacnia sygnał i czułość detektorów, a także znacząco podnosi ich niezawodność. LTAMDS został zaprojektowany jako sensor systemu zarządzania polem walki zintegrowanej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej (Integrated Air and Missile Defense Battle Command System) armii USA.

Nowy radiolokator został zaprojektowany specjalnie na potrzeby dolnej warstwy systemu obrony powietrznej US Army i jest pierwszym reprezentantem rodziny radarów, którym Raytheon nadał nazwę GhostEye.

Sensory te potrafią wykrywać zagrożenia, które są niedostrzegalne przez radary starszego typu, w dodatku mogą obserwować cele z większej odległości i dowolnego kierunku. Są w stanie namierzyć także wyjątkowo szybkie obiekty poruszające się w obserwowanej przestrzenia by udaremnić atak. Dzięki postępom w rozwijaniu technologii GaN oraz wykorzystaniu doświadczeń z innowacyjnego programu LTAMDS Raytheon równolegle opracował już stację radiolokacyjną GhostEye MR. To zupełnie nowy radar pola walki średniego zasięgu – zapewnia amerykańska firma.

Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Materiał Promocyjny
Jaką Vitarą na różne tereny? Przewodnik po możliwościach Suzuki
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Materiał Promocyjny
Warta oferuje spersonalizowaną terapię onkologiczną
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego
Materiał Promocyjny
Psychologia natychmiastowej gratyfikacji w erze cyfrowej