LTAMDS to prototypowa stacja radiolokacyjna nowej generacji dla obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej o znacznie zwiększonej wydajności i skuteczności.

Na rakietowym poligonie White Sands w Nowym Meksyku rozpoczną się teraz intensywne testy radaru, który ma odpowiadać na zupełnie nowe zagrożenia i wyzwania współczesnego pola walki. Celem prób jest sprawdzenie funkcjonowania zaawansowanego radiolokatora w środowisku operacyjnym i potwierdzenie rzeczywistych możliwości bojowych przedseryjnego sprzętu.

Świat zainteresowany nowym radiolokatorem

– Wspólnie z armią chcieliśmy zbudować radar, który potrafi wykrywać złożone, ewoluujące zagrożenia i zapewnić obronę przed nimi, a jednocześnie wymaga od operatorów znacznie mniej wysiłku. Efektem naszych prac jest właśnie LTAMDS – powiedział Tom Laliberty, prezes działu operacji lądowych i obrony powietrznej w Raytheon Missiles & Defense.

Raytheon Missiles & Defense

Stacja radiolokacyjna LTAMDS oferuje radykalny wzrost skuteczności zwalczania całej gamy zagrożeń, od samolotów załogowych i bezzałogowych aż po pociski manewrujące i balistyczne.

LTAMDS został dostrzeżony przez wojska obrony powietrznej na całym świecie, a zainteresowanie pozyskaniem nowego radaru wyraziło już oficjalnie kilkanaście państw.

GaN w działaniu

Radar wykorzystuje aktywne skanowanie elektroniczne (Active Electronically Scanned Array),może śledzić cele w pełnej półsferze dzięki polu widzenia 360 stopni. Bezprecedensowy wzrost wydajności radaru był możliwy dzięki wykorzystaniu Ryytheon M&D azotku galu (GaN), materiału, który wzmacnia sygnał i czułość detektorów, a także znacząco podnosi ich niezawodność. LTAMDS został zaprojektowany jako sensor systemu zarządzania polem walki zintegrowanej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej (Integrated Air and Missile Defense Battle Command System) armii USA.

Nowy radiolokator został zaprojektowany specjalnie na potrzeby dolnej warstwy systemu obrony powietrznej US Army i jest pierwszym reprezentantem rodziny radarów, którym Raytheon nadał nazwę GhostEye.

Sensory te potrafią wykrywać zagrożenia, które są niedostrzegalne przez radary starszego typu, w dodatku mogą obserwować cele z większej odległości i dowolnego kierunku. Są w stanie namierzyć także wyjątkowo szybkie obiekty poruszające się w obserwowanej przestrzenia by udaremnić atak. Dzięki postępom w rozwijaniu technologii GaN oraz wykorzystaniu doświadczeń z innowacyjnego programu LTAMDS Raytheon równolegle opracował już stację radiolokacyjną GhostEye MR. To zupełnie nowy radar pola walki średniego zasięgu – zapewnia amerykańska firma.

Autopromocja
Subskrybuj nielimitowany dostęp do wiedzy

Unikalna oferta

Tylko 5,90 zł/miesiąc


WYBIERAM