Koncerny BAE Systems i Rolls-Royce zawarły kontrakty o wartości ponad 2 mld funtów na rozpoczęcie trzeciej fazy programu budowy dla Royal Navy przyszłych okrętów podwodnych nosicieli pocisków balistycznych Dreadnought.

W ramach całego programu, faza dostawy DP3 (Delivery Phase 3) stanowi najbardziej znaczący etap. Inwestycja ta jest najnowszym zobowiązaniem finansowym MoD, BAE Systems i Rolls-Royce'a oraz stanowi pierwszy ważny wkład w ramach planowanej łącznej kwoty prawie 10 mld funtów, jakie pochłonie cała faza realizacji.

W ramach DP3 pierwszy z czterech okrętów podwodnych, prototypowy HMS Dreadnought, opuści stocznię w szkockim Barrow-in-Furness i rozpocznie próby morskie, kładąc fundamenty pod utrzymanie ciągłego brytyjskiego odstraszania nuklearnego na morzu CASD (Continuous at Sea Deterrence) tak długo, jak będzie to konieczne ze względu na bezpieczeństwo międzynarodowe.

Program Dreadnought przynosi również ogromne korzyści Akademii Umiejętności i Wiedzy o Okrętach Podwodnych BAE Systems, która mieści się w zakładzie w Barrow-in-Furness. Otwarta w 2018 r. placówka szkoli obecnie ponad 1050 praktykantów i absolwentów uczelni, a kolejni dołączą do niej w tym roku.

Wizja artystyczna strategicznego atomowego okrętu podwodnego HMS Dreadnought.

Wizja artystyczna strategicznego atomowego okrętu podwodnego HMS Dreadnought.

BAE Systems

Jednostki typu Dreadnought będą jednymi z najbardziej skomplikowanych okrętów, jakie kiedykolwiek zbudowano w Wielkiej Brytanii. Jako największe okręty podwodne Królewskiej Marynarki Wojennej, każdy z nich będzie miał ponad 50 km rurociągów i ponad 20 000 kabli rozciągających się na długości 350 km.

Wcześniej Raytheon UK otrzymał kontrakt o wartości 160 mln funtów na szkolenie załóg Dreadnoughtów w bazie marynarki wojennej HM Naval Base Clyde. HMS Dreadnought wejdzie do służby na początku lat 30.