PCU Oregon (Pre-commissioning unit, określenie jednostki przed przejęciem do służby) to wielozadaniowy okręt podwodny z napędem jądrowym typu Virginia. Jest to druga jednostka należąca do podserii Block IV, a jednocześnie dwudziesta tego typu. Zasadniczą różnicą w stosunku do wcześniejszej podserii Block III były zmiany konstrukcyjne, które wpłynęły na ograniczenie planowych głównych napraw dokowych z czterech do trzech w cyklu życia okrętu, co przełoży się na wydłużenie kampanii każdego z Block IV o jeden okres.

Koszt 10 zamówionych Virginii Block IV wyniesie 17,6 mld dolarów. Okręty te są współprodukowane przez stocznie General Dynamics Electric Boat i Huntington Ingalls Industries – Newport News Shipbuilding. PCU Oregon to jedenasta jednostka dostarczona przez GDEB.

Kontrakt na budowę okrętu został zawarty w kwietniu 2014 r., a uroczyste położenie stępki miało miejsce 8 lipca 2017 r. 5 października 2019 r. odbył się chrzest Oregona.

Okręty podwodne typu Virginia są przeznaczone do operowania na wodach przybrzeżnych i oceanicznych oraz prowadzenia na nich działań przeciw okrętom podwodnym, nawodnym, uderzeń na cele lądowe, wsparcia sił specjalnych operacji, obserwacji i rozpoznania, czy misji przeciwminowych.

Oregon jest trzecim okrętem US Navy, który swoją nazwą uhonorował ten stan. Pierwszy była brygantyna zakupionym w 1841 roku i używana do prac badawczych do 1845 r. Drugi Oregon był pancernikiem (BB 3) oddanym do służby 15 lipca 1896 r. Wycofany ze służby w 1906 r., został ponownie do niej wcielony w 1911 r. i pozostał w rezerwie do skreślenia z listy floty w 1942 r. Obecny USS Oregon ma rozpocząć służbę jeszcze w tym miesiącu.